Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z FOK)
Symfonicky orchestr hl. m. Prahy FOK
ZkratkaFOK
Vznik1934
Typsymfonický orchestr
Právní formapříspěvková organizace
Účelkultura
SídloČeskoČesko Česko
MístoObecní dům v Praze
Souřadnice
Šéfdirigent od 2020Tomáš Brauner
Klíčové osobyRudolf Pekárek (zakladatel)
Oficiální webwww.fok.cz
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Pražští symfonikové, anglicky Prague Symphony Orchestra) je symfonické hudební těleso, jedná se o klasický symfonický orchestr.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zakladatelem dnešního Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Program činnosti nového tělesa vymezil slovy Film–Opera–Koncert, která se ve zkratce F. O. K. stala součástí názvu orchestru. Díky nahrávání hudby k většině českých filmů 30. let (Hrdinný kapitán Korkorán, Dívka v modrém, Hej rup!, Svět patří nám, Škola základ života, Tři vejce do skla, Kristián) a pravidelným vystupováním v živém vysílání Československého rozhlasu vešel Orchestr F. O. K. ve známost a byla zajištěna jeho ekonomická existence. To umožnilo postupný rozvoj koncertní činnosti, jejímž hlavním protagonistou byl od samého počátku Václav Smetáček. Ten dokázal ve velmi krátké době vybudovat z orchestru velké symfonické těleso schopné umělecky plně obstát v silné domácí konkurenci. V roce 1942 se stal šéfdirigentem orchestru a stál v jeho čele 30 let. Během jeho působení dosáhl orchestr vysoké interpretační úrovně a mezinárodního renomé.

Po mnohaletém úsilí vedení orchestru, jehož počátek spadá do roku 1945, zřídilo hlavní město Praha v roce 1952, po vzoru jiných evropských měst, vlastní reprezentační koncertní těleso. Tradiční zkratka byla zachována, nový název orchestru zní Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. V roce 1957 vyjel orchestr na svá první zahraniční turné (Polsko, Itálie, Rakousko a Německo) a zahájil tak své pravidelné a intenzivní působení na mezinárodní scéně.

Sídlem Symfonického orchestru hl. m. Prahy je Obecní dům.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Orchestr na dotek

Každou sezónu orchestr odehraje v Praze padesátku koncertů a odjíždí hostovat do zahraničí. V posledních letech se orchestr vrátil k tradici zahajování sezóny koncertem s filmovou hudbou ve Valdštejnské zahradě. Od sezóny 2020/21 je šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Tomáš Brauner. Hostujícím dirigentem je Jac van Steen.

Komorní koncerty[editovat | editovat zdroj]

V nabídce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK jsou i komorní koncerty v kostele sv. Šimona a Judy (řada koncertů komorní hudby a staré hudby), klavírní recitály ve Dvořákově síni Rudolfina, cyklus komorních koncertů Obrazy a hudba v Anežském klášteře nebo cyklus Slovo a hudba v Divadle Viola.

Edukativní pořady[editovat | editovat zdroj]

Orchestr pořádá populární pořady pro rodiny s dětmi s názvem Orchestr na dotek, organizuje množství koncertů a edukativních pořadů pro všechny stupně škol. Oblíbená jsou rovněž interaktivní setkání hudebního klubu Fík.

Zahraniční hostování[editovat | editovat zdroj]

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK hostoval ve většině evropských zemí, opakovaně ve Spojených státech amerických, tradičně zajíždí do Japonska. Navštívil rovněž Jižní Ameriku, Portoriko, Tchaj-wan, Koreu, Turecko, Izrael, v poslední době Omán, Čínu a další země. V roce 2017 orchestr zavítal do vídeňského Konzerthausu, na turné do Japonska, Španělska a Německa, v roce 2018 absolvoval zájezdy do Řecka, Polska nebo Rakouska. V roce 2019 uskutečnil opět zájezd do Japonska a absolvoval mimořádně úspěšné turné po Velké Británii s Mahlerovou Symfonií č. 3.

Tradice orchestru[editovat | editovat zdroj]

Dlouhou tradici orchestru dokládá také rozsáhlý katalog gramofonových, rozhlasových a televizních snímků, zahrnující česká i světová hudební díla. Většina nahrávek byla pořízena firmou Supraphon, jméno orchestru se však objevuje i na labelech-etiketách firem BMG Conifer, Philips, Erato, Universal, Harmonia Mundi (Praga), Victor, Koch International, Panton, Music Vars a dalších. V současné době vzniká nahrávka skladeb Karla Husy.

Významní umělci[editovat | editovat zdroj]

Šéfdirigenti[editovat | editovat zdroj]

Ostatní dirigenti[editovat | editovat zdroj]

Umělecké renomé a respekt si orchestr získává po celou dobu své existence pod vedením mezinárodně uznávaných dirigentů:

a další.

Spolupracující špičkoví sólisté[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]