FN Five-seveN

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
FN Five-seveN
Five-seveN USG s taktickou svítilnou
Five-seveN USG s taktickou svítilnou
Typ samonabíjecí pistole
Místo původu Belgie Belgie
Historie služby
Ve službě od 2000
Používána Argentina, Belgie, Francie, Indie
Indonésie, Kanada, Kypr, Libye, Mexiko
Peru, Polsko, Řecko, Singapur,USA
Historie výroby
Výrobce Fabrique Nationale de Herstal
Výroba od 1998
Varianty Five-seveN
Five-seveN Tactical
Five-seveN IOM
Five-seveN USG
Základní údaje
Hmotnost 744 g (nabitá)
Délka 208 mm
Délka hlavně 122 mm
Typ náboje 5,7×28mm
Ráže 5.7mm
Kadence 750 ran/min
Úsťová rychlost 340 m/s
Účinný dostřel 30 m
Zásobování municí 20 nábojů
Hledí stavitelné od 25m do 200m

Five-seveN je samonabíjecí pistole a vyrábí ji Fabrique Nationale de Herstal v Belgii. Název zbraně odkazuje k ráži náboje 5,7 mm a současně k samotnému výrobci (velká písmena FN na začátku a na konci).

Náboje typu 5.7x28mm byly původně vytvořeny FN na začátku roku 1990 pro použití v Osobní obranné zbrani FN P90. Pistole Five-seveN byla vytvořena na konci devadesátých let jako boční odnož vývoje používající stejný náboj. Od zavedení byla komerčně nabízena v několika různých modelech. Nejnověji jako Five-SeveN USG.

Do roku 2009 byly tyto pistole v provozu u více než 300 policejních složek ve Spojených státech.

Vlastnosti této zbraně ji činí stále oblíbenější pro použití u speciálních jednotek, u kterých se dá počítat s tím, že budou zasahovat proti zločincům v neprůstřelné vestě.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Náboj pro pistole Five-seveN – 5.7x28mm byl původně navržen pro FN P90 osobní obrannou zbraň v roce 1990. První náboj typu 5.7x28mm, tzv. SS90, byl představen na konci osmdesátých let. Tento náboj byl ještě vylepšen a představen v roce 1994 jako 5.7x28mm SS190.

SS190 používá těžší (31grainů) a o 2,7 mm kratší střelu. Menší délka střely umožnila pohodlnější použití v pistoli Five-seveN vyvíjené v té době.

Po zavedení náboje SS190 byla představena pouze dvojčinná (DAO) varianta pistole Five-seveN v roce 1995. S několika vylepšeními se začala vyrábět v roce 1998. Jednočinná (SA) varianta nazvaná Five-seveN Tactical byla představena krátce poté.

V roce 2004 se začala vyrábět varianta IOM, zahrnující několik změn designu zbraně. Tyto změny zahrnovaly přidání lišty pro příslušenství (Mil-STD-1913), zásobníkové pojistky a plně stavitelných mířidel.

Další vývoj vedl k zavedení varianty Five-seveN USG, která zahrnuje vedle dalších změn také změnu na konvenční tvar lučíku a instalaci oboustranného ovládání záchytu zásobníku. Toto je jediný model Five-seveN, který je v současnosti nabízen (předchozí varianty se již nevyrábí). Model USG je také nabízen v dalších barvách rámu – FDE (Flat Dark Earth) a ODG (Olive Drab Green). Od roku 2009 je Five-seveN USG nabízena alternativně s pevnými mířidly.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Five-seveN je samonabíjecí pistole standardní velikosti s polouzamčeným závěrem. Na jeho konstrukci jsou hojně užity polymery a dokonce i ocelových závěr je zalit do polymeru. 122mm dlouhá hlaveň je kovaná a má chromovaný vývrt. Pistole je velice lehká – váží pouhých 617g prázdná a 744g nabitá. Současná varianta USG má jednočinnou spoušť s odporem od 4,4 do 6,6 liber. Má lištu pro příslušenství (Mil-STD-1913) a zásobníkovou pojistku, která zabraňuje výstřelu ze zbraně bez vloženého zásobníku. Povrch rukojeti je zdrsněný a lučík je protáhlý pro usnadnění střelby v rukavicích. Pistole je v současné době nabízena s plně nastavitelnými mířidly nebo s pevnými mířidly a je nabízena kromě standardní černé barvy rámu i barvách FDE (Flat Dark Earth) a ODG (Olive Drab Green).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]