FATCA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA) je daňový zákon Spojených států, který požaduje po cizích bankovních institucích předávat informace o účtech amerických daňových poplatníků Internal Revenue Service (IRS) americkému daňovému úřadu. Tento zákon byl přijat 18. března 2010 americkým Kongresem a datum začátku platnosti byl posunut na 1. červenec 2014.

Mezinárodní platnost[editovat | editovat zdroj]

Pod vliv tohoto zákona spadají nejen občané USA (ať už v USA žijí nebo ne), ale také držitelé zelených karet, jejich manželé, děti a všechny osoby bez ohledu na jejich bydliště nebo státní příslušnost, které mají značný majetek ve Spojených státech Amerických. Jelikož tyto osoby jsou podle amerických daňových zákonů povinny přiznávat a platit daně z celosvětového příjmu, byl zákon FATCA navržen primárně jako zbraň do boje proti daňovým únikům.

Povinnosti a sankce[editovat | editovat zdroj]

Vlády a bankovní instituce se musí tomuto zákonu přizpůsobit a odesílat informace o bankovních účtech svých klientů do USA, jinak veškeré transakce, které půjdou přes území USA, budou zdaněny a sankciovány jednotnou 30% daní.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Proti tomuto zákonu se zejména v řadách amerických občanů zvedá vlna odporu. Bez ohledu na to, že implementace tohoto zákona bude stát spoustu peněz vládu USA, nutí vláda USA prosazovat tento zákon FATCA také cizí státy, přičemž velmi často porušuje tamní zákony o ochraně osobních údajů.

FATCA zároveň zvyšuje náklady pro spoustu bank, které než aby zvolily nákladnou implementaci tohoto zákona, zbaví se raději svých amerických klientů. To ve výsledku znamená pro spoustu lidí z USA potíž otevřít si bankovní účet v cizí zemi. Nejen kvůli ochraně soukromí tak řada občanů USA volí možnost zbavit se svého občanství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zákony[editovat | editovat zdroj]