Fólie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Folie 2007.jpg

Fólie (z lat. folium, list) je obvykle velmi tenká blána zpravidla vyrobená z kovu či plastu. Fólie se užívají v praxi k různým účelům, zejména pak k výrobě nejrůznějších druhů a typů obalů. Z fólií bývají vyrobeny i některé speciální oděvy apod. Polypropylenové plastové fólie jsou známy pod názvem igelit či mikroten. Z igelitu se běžně vyrábí např. pláště do deště (pršipláště) či deštníky, různé pytle a rozličné sáčky. Z tlustších igelitových fólií je možno postavit i jednorázový zahradní skleník či pařeniště, lidově přezdívaný fóliák. Celulózové fólie jsou běžné užívány pod obchodním názvem celofán. Pro účely balení a bezpečné přepravy předmětů slouží bublinková fólie.

Specializovanými fóliemi jsou ale jsou různé druhy filmových, fotografických a reprografických fólií jako jsou např. fotografické filmy (fotografické fólie). Ze speciálních fólií bývají vyrobeny i pružné disky či magnetofonové pásky (audiovizuální fólie) apod..

Běžné kovové fólie jsou běžně používány pod názvem staniolcínová fólie nebo alobalhliníková fólie. Specializované kovové fólie se užívají například při pozlacování a zdobení předmětů nebo při výrobě galanterie a bižuterie.

Jiné specializované fólie se používají v polygrafii nebo v knihvazačství při vazbě knih atd. apod.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]