Ezechiel Moreno Díaz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ezechiel Moreno Díaz
Fotografie.
Fotografie.
biskup a misionář
Datum narození 9. dubna 1848
Datum úmrtí 19. srpna 1906
Svátek 19. srpna
Blahořečen 1975
Svatořečen 1992
Úřady biskup
Patronem nemocných rakovinou

Svatý Ezechiel Moreno Díaz (9. dubna 184819. srpna 1906) byl člen řádu augustiniánů, biskup kolumbijské diecéze Pasto. Katolická církev jej uctívá jako světce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1848 v Alfaro (Španělsko) v rodině krejčího. Po vzoru svého bratra vstoupil po škole do řádu bosých augustiniánů (ve Španělsku zvaných rekolekté). V září roku 1865 složil řeholní sliby. Představení jej vyslali na Filipíny, kde v roce 1871 byl vysvěcen na kněze. Následujících patnáct let působil na Filipínách ve farní duchovní správě.

Následně se vrátil do Španělska, kde jako novicmistr pečoval o augustiniánský řeholní dorost. V roce 1888 byl poslán do Kolumbie. Zde nejprve působil v komunitě místních augustiniánů, následně v roce 1893 byl ustanoven apoštolským vikářem, a v roce 1895 byl jmenován biskupem diecéze Pasto.

Jako biskup se velmi snažil o povznesení své diecéze, především prostřednictvím lidových misií. Pomáhal potřebným a psal knihy. V roce 1905 onemocněl rakovinou, a proto se vrátil do Španělska. V Madridu se podrobil neúspěšné operaci nádoru. Zemřel zanedlouho následkem rakoviny a celkovým vyčerpáním ve stejném klášteře, ve kterém kdysi složil řeholní sliby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]