Eysturoyartunnilin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eysturoyartunnilin
Základní údaje
StátFaerské ostrovyFaerské ostrovy Faerské ostrovy
Překonávaná překážkaTangafjørður, Skálafjørður a Kaldbaksfjørður
Zeměpisné souřadnice
Provozní délka11 240 m
Výstavba
Otevření19. prosince 2020
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Schéma sítě tunelů
Mapa faerských tunelů (Eysturoyartunnilin v centrální části, tvar Y)

Eysturoyartunnilin je systém podmořských tunelů na Faerských ostrovech. Celá síť tunelů dosahující délky 11 kilometrů má tři větve a spojuje ostrovy Streymoy a Eysturoy.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jižní rameno komplexu má vstupní portál na ostrově Streymoy, přibližně 4 km od centra faerské metropole Tórshavn. Dominantním prvkem tunelů je atraktivně nasvícený kruhový objezd podle návrhu místního umělce Tróndura Paturssona, který se nachází v hloubce 187 metrů pod mořem.[1] Z kruhové objezdu vycházejí západní větev ústící u obce Strendur a východní větev zakončená u osady Runavík (obě na ostrově Eysturoy, na protilehlých březích fjordu Skálafjørður).

Cestu mezi Tórshavnem a těmito ostrovními osadami zkracuje z hodiny přibližně na čtvrtinu. Do druhého největšího města celého souostroví Klaksvík na ostrově Borðoy se po otevření tunelů lze z Tórshavnu dostat během půl hodiny, což představuje přibližně polovinu dřívější doby.[1]

Síť Eysturoyartunnilin je zatím největším stavebním projektem Faerských ostrovů. Vyžádala si přibližně miliardu dánských korun a otevřena byla dne 19. prosince 2020.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Faerské ostrovy otevřely podmořskou síť tunelů, střídání barevného nasvícení ozvláštňuje kruhový objezd. ČT24.cz [online]. 2020-12-19 [cit. 2020-12-19]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]