Extensible Application Markup Language

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Extensible Application Markup Language (XAML, výslovnost [zaml]) je značkovací jazyk (obdoba HTML) využívaný k popisu grafického rozhraní v aplikacích společnosti Microsoft nové generace. Je vyvíjený Microsoftem a založený na XML. Zkratka původně znamenala Extensible Avalon Markup Language, kde Avalon bylo kódové označení pro Windows Presentation Foundation (WPF).

Význam[editovat | editovat zdroj]

XAML se zeširoka používá už od .NET Frameworku 3.0, zejména v technologiích Windows Presentation Foundation, Workflow Foundation a Silverlight. Ve WPF a Silverlightu se XAML používá pro vytvoření uživatelského rozhraní, zatímco ve WF se jím definují samotná workflows.

Pro práci se XAML designem byly vytvořeny aplikace z balíku z Microsoft Expression Tools, které se používají dohromady s Visual Studiem. Stejně tak je možné upravovat XAML kód v poznámkovém bloku, případně ve speciálním XAMLPad editoru.

Všechno, co kdo vytvoří pomocí XAMLu, je možné popsat i pomocí standardních .NET jazyků C# nebo VB.NET. Výhodou XAMLu je velká jednoduchost a stále častěji se můžeme setkat s tím, že firmy předělávají své produkty na použití WPF.[zdroj?]

Technologie[editovat | editovat zdroj]

XAML soubor může být zkompilován do .baml souboru (Binary XAML), který pak může být vložen a používán jako resource v .NET projektu. Za běhu aplikace pak framework vezme informace z .baml souboru a vykreslí uživatelské rozhraní.

Příklad[editovat | editovat zdroj]

Následující příklad ukazuje vypsání textu "Ahoj světe!" pomocí XAMLu:

<Window x:Class="HelloWorld.Window1"
	xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
	xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml">
	<Canvas>
  		<TextBlock>Ahoj světe!</TextBlock>
	</Canvas>
</Window>

Tento kód bude mít stejný efekt jak ve WPF, tak v Silverlightu.