Expedice Terra Nova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Scottova skupina na jižní točně 18. ledna 1912: Lawrence Oates, Scott a Wilson stojící, Bowers a Evans sedící
Trasa výpravy Terra Nova zeleně, trasa Amundsenovy výpravy červeně

Expedice Terra Nova neboli Britská antarktická expedice 1910 byla expedice pod vedením Roberta Falcona Scotta, jejímž hlavním cílem bylo dosáhnout (jako první na světě) jižního pólu. Skupině pěti mužů pod vedením samotného Scotta se sice podařilo dosáhnout 17. ledna 1912 jižního pólu, ale našli zde vzkaz od Amundsenovy výpravy, která je o 33 dní předběhla. Navíc na zpáteční cestě od pólu na základnu všech pět mužů zemřelo – osud výpravy se svět dozvěděl až z fotografií a deníků, které byly nalezeny spolu s některými těly o osm měsíců později.

Scott byl zkušený polární vůdce, již dříve, v letech 1901-1904 vedl v Antarktidě expedici Discovery. Nová expedice Terra Nova, pojmenovaná po jeho dopravní lodi, byla soukromým podnikem financovaným z příspěvků veřejnosti doplněných o vládní grant. Kromě snahy dosáhnout točny měla výprava obsáhlý vědecký program a prozkoumala Viktoriinu zemi a Transantarktické pohoří. Pokus o prozkoumání Země krále Edvarda VII. byl neúspěšný, naopak cesta na Crozierův mys v červnu a červenci 1911 představovala první úspěšný dlouhý přesun provedený pomocí saní během antarktické zimy.

Po mnoho let po své smrti byl Scott vnímám především jako tragický hrdina, ale postupně se začaly objevovat mnohé kritické komentáře k organizaci, vedení a vybavení výpravy. Na jižním pólu dnes nicméně stojí polární stanice pojmenovaná po Amundsenovi i Scottovi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Terra Nova Expedition na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]