Přeskočit na obsah

Evropský den jazyků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa přibližně znázorňující současné rozmístění převažujících jazyků v Evropě (kódy jazyků podle ISO 639-1 a ISO 639-2)

Evropský den jazyků (anglicky European Day of Languages, francouzsky Journée européenne des langues) se slaví každoročně 26. září, na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001 vydaného ke konci Evropského roku jazyků, který Rada Evropy uspořádala společně s Evropskou unií.[1] Cílem svátku je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy.

Jazyky v Evropě[editovat | editovat zdroj]

Na území Evropy se vyskytuje asi 225 domorodých jazyků, což jsou asi 3 % celkového počtu jazyků na světě. Většina evropských jazyků je indoevropského původu. Od konce 18. století je nejrozšířenějším jazykem v Evropě (jak geograficky, tak počtem rodilých mluvčí) ruština, která v této roli vystřídala francouzštinu. Podle statistik rodilých mluvčí mluví přibližně 150 milionů Evropanů denně rusky, následuje němčina (asi 95 milionů), angličtina a francouzština (po 65 milionech), italština (60 milionů), španělština a polština (po 40 milionech), ukrajinština (30 milionů). Ve studiu cizích jazyků je v současnosti v Evropě nejpopulárnější angličtina, následovaná němčinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou a španělštinou.

Vznik Evropského dne jazyků[editovat | editovat zdroj]

Kořeny Evropského dne jazyků sahají do roku 2001, který byl Radou Evropy a Evropskou unií vyhlášen za Evropský rok jazyků, do jehož oslav se zapojilo 45 zemí. Aktivitami, které během něj probíhaly, poukázal na jazykovou rozmanitost v Evropě a vyjádřil podporu jazykovému vzdělávaní.

Hodnocení Evropského roku jazyků bylo uveřejněno ve zprávě nazvané anglicky Final Evaluation of the European Year of Languages 2001 ("Závěrečné hodnocení Evropského roku jazyků 2001") vydané v květnu 2002.[2]

Úspěch Evropského roku jazyků a zájem národních spolupořadatelů přispěly k tomu, že se Rada Evropy rozhodla vytvořit novou každoroční tradici a prohlásila 26. září za Evropský den jazyků. Současně bylo vytvořeno také oficiální logo, slogany a internetová stránka.

Cíle[editovat | editovat zdroj]

Obecné cíle Evropského dne jazyků jsou:

  • Upozornit veřejnost na důležitost studia jazyků, posilování mnohojazyčnosti a interkulturního porozumění.
  • Podpora jazykové a kulturní rozmanitosti Evropy.
  • Podpora celoživotního jazykového vzdělávání na školách i mimo školy.
Každý si zaslouží mít příležitost profitovat z kulturních a ekonomických výhod, které jsou poskytovány znalostmi cizích jazyků. Studium jazyků také pomáhá budovat toleranci a porozumění mezi lidmi z odlišných jazykových a kulturních prostředí.

Generální tajemník Rady Evropy Walter Schwimmer a členka Evropské komise zodpovědná za oblast vzdělávání a kultury Viviane Redingová, Zahájení Evropského roku jazyků 2001

Zapojené jazyky[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv podle deklarovaných cílů je Evropský den jazyků zaměřen na všechny obyvatele a jazyky Evropy,[3] byly jeho oficiální internetové stránky zpočátku dostupné pouze v angličtině a francouzštině. Později byla většina textů přeložena do dalších jazyků, ale některé články, adresáře či hry zůstávají nadále dostupné pouze anglicky a francouzsky.[4] Podobné nedostatky se vyskytují i na webových stránkách Evropské komise věnovaných Evropskému dni jazyků.[5] Organizace a jednotlivci však v rámci Evropského dne jazyků pořádají aktivity ve všech zemích Evropy. Jejich přehled lze každoročně nalézt na internetových stránkách projektu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Európsky deň jazykov na slovenské Wikipedii a European Day of Languages na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]