Přeskočit na obsah

Evropský ústav pro telekomunikační normy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evropský ústav pro telekomunikační normy
Vznik1988
Právní formaspolek dle francouzského zákona z roku 1901
SídloSophia Antipolis, 069 21, Francie
Členové906 (2023)
Oficiální webwww.etsi.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropský ústav pro telekomunikační normy, anglicky European Telecommunications Standards Institute (ETSI), je nezávislá, nezisková organizace pro standardizaci v telekomunikačním průmyslu (výrobci zařízení a síťoví operátoři) v Evropě s celosvětovým dosahem. Mezi nejvýznamnější výsledky ETSI patří standardizace mobilní sítě GSM, profesionálního rádiového systému TETRA a požadavků na Short Range Device včetně LPD433.

Mezi významné standardizační organizace spadající pod ETSI patří TISPAN (pro konvergenci pevných sítí a Internetu) a M2M (pro komunikaci machine-to-machine). ETSI podnítila založení 3GPP a je jednou z jejich partnerských organizací.

ETSI byla vytvořena organizací CEPT v roce 1988 a je oficiálně uznána Evropskou komisí a sekretariátem EFTA. Sídlo ETSI se nachází v Sophia Antipolis ve Francii. ETSI je oficiálně zodpovědná za standardizaci informačních a komunikačních technologií (ICT) v Evropě. Tyto technologie zahrnují telekomunikace, televizní a rozhlasové vysílání a příbuzné oblasti jako inteligentní doprava a lékařská elektronika. ETSI má 740 členů v 62 zemích v Evropě i mimo ni, včetně výrobců, síťových operátorů, správců, poskytovatelů služeb, výzkumných organizací a uživatelů — prakticky všechny klíčové hráče v oblasti ICT.

Rozpočet ETSI v roce 2010 byl více než 22 milionů eur. Příspěvky pocházejí od členů, z obchodní činnosti, jako je prodej dokumentů, testování zařízení, organizování fór[1], ze smluv o dílo a z financování partnery[2]. 40% příjmů jde na financování provozních nákladů, zbývajících 60% na pracovní programy, včetně kompetenčních center a speciálních projektů.

Členství[editovat | editovat zdroj]

     členové
     přidružení členové
     pozorovatelé

Plnoprávnými členy ETSI jsou: členské státy EU, Andorra, Island, Norsko, Švýcarsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Severní Makedonie, Ukrajina, Turecko a Gruzie.[3]

Přidruženými členy ETSI jsou: Austrálie, Kanada, USA, Brazílie, Jihoafrická republika, Lesotho, Egypt, Izrael, Jemen, Katar, Spojené arabské emiráty, Írán, Uzbekistán, Čína (včetně Hongkongu a Macaa), Indie, Jižní Korea, Japonsko, Tchaj-wan, Malajsie, Singapur a Indonésie.[3]

Pozorovatelé: Rusko[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.etsi.org [online]. [cit. 2013-02-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-30. 
  2. Archivovaná kopie. www.etsi.org [online]. [cit. 2013-02-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-31. 
  3. a b c ETSI membership

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European Telecommunications Standards Institute na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]