Evangelicko-luteránská katedrála sv. Petra a Pavla v Moskvě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evangelicko-luteránská katedrála sv. Petra a Pavla v Moskvě
Lutheran St. Peter and Paul Cathedral Moscow.jpg
Místo
StátRuskoRusko Rusko, Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium a Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Souřadnice
Architektonický popis
ArchitektViktor Aleksandrovič Kossov
Stavební sloheklektismus
Výstavba1903
Další informace
Oficiální webOficiální web
Kód památky7710828000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelicko-luteránská katedrála sv. Petra a Pavla v Moskvě (rusky Евангелическо-лютеранский Кафедральный Собор свв. Петра и Павла в Москве) je luteránská katedrála evangelické církve v Rusku. Kostel z roku 1905 je hlavním chrámem Ruské luteránské církve a sídlem jejího arcibiskupa, jímž je v současnosti Dietrich Brauer.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní katedrála sv. Petra a Pavla v Moskvě na pohlednici z doby kolem roku 1915.
Katedrála sv. Petra a Pavla v Moskvě v roce 2008 těsně před dokončením rekonstrukce.
Interiér katedrály.

Prvním luteránským kostelem v Moskvě byl kostel sv. Michaela. Ten byl zničen v roce 1928 a varhany z něj byly odvezeny do moskevského krematoria

V letech 1694-1695 byl v Moskvě postaven druhý kostel pro německé luterány, zasvěcený apoštolům Petru a Pavlovi, ale běžně označovaný jako "Nový kostel". Tato budova opakovaně vyhořela v letech 1711, 1737 a 1748, ale vždy byla znovu opravena. Nakonec však byl zničena při požáru v Moskvě v roce 1812.

V roce 1817 farnost přeměnila dům ve Starosadské ulici na kostel, který byl vysvěcen v roce 1819. Z důvodu rychle rostoucí komunity byl tento kostel v letech 1860/61 přestavěn a následně nahrazen novou budovou z let 1903–1905, která se dochovala dodnes. Jejím architektem byl Viktor Kosov, po jeho rezignaci byla stavba dokončena pod vedením Artura Loleita a na výstavbě se podílel také pražský rodák architekt August Weber.

V roce 1937 byl kostel stalinským režimem vyvlastněn. Budova sloužila nejprve jako koncertní sál, později zde bylo postaveno kino „Arktika“. Tehdejší pastor Alexandr Streck byl společně s církevní radou zastřelen.

V roce 1957 byl kostel přeměněn na filmové studio „Diapozitiv“. Za tímto účelem byl v lodi vytvořen falešný strop a byla odstraněna věž.

Po pádu komunismu v Rusku byla katedrála církvi vrácena a následně prošla nákladnou rekonstrukcí. V roce 1996 zde byly instalovány vzácné varhany, vyrobené roku 1898 firmou Wilhelm Sauer pro původní luteránský kostel sv. Michaela v Moskvě, z něhož byly odvezeny roku 1928 do moskevského krematoria.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]