Evangelický zámecký kostel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámecký Kostel Všech Svatých
Zámecký kostel
Zámecký kostel
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Map
Architektonický popis
ArchitektConrad Pflüger
Stavební slohgotická architektura
Výstavba1346
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vnitřek kostela
Náhrobek Martina Luthera

Evangelický zámecký kostel (Evangelische Schlosskirche), Kostel Všech svatých nebo Kostel reformace je největší kostel v německém městě Wittenberg. Nachází se u jižní části zámku, bývalého sídla saských kurfiřtů a patří evangelické (luteránské) církvi.

Označení Kostel reformace dostal pro svou roli v německé reformaci i v životě Martina Luthera, který zde kázal. Na bočních dveřích kostela uveřejnil podle pověsti svých 95 tezí a je tu také pohřben spolu se svým spolupracovníkem Melanchthonem. Kostel byl vybudován na místě dřívější zámecké kaple na přelomu 15. a 16. století a přestavěn v novogotickém stylu v 19. století. Společně s dalšími stavbami je od roku 1996 zapsán v seznamu kulturního dědictví UNESCO pod společnou názvem „Lutherovy památníky v Eislebenu a Wittenbergu“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První kapli Všech Svatých dal na tomto místě postavit vévoda Rudolf I. Saský. Byla vysvěcena roku 1346 a podřízena přímo papeži, roku 1400 se stala hlavním městským kostelem. Koncem 15. století dal vévoda Fridrich III. přestavět celý zámek a s ním v letech 1490-1511 i kostel v pozdně gotickém slohu podlke návrhu architekta Konráda Pflügera. Na výzdobě se podíleli vynikjaící umělci, například řezbář Tilman Riemenschneider, malíř Albrecht Dürer a další. Roku 1502 založil Fridrich Wittenberskou univerzitu a roku 1507 ji papež potvrdil. Kostel Všech svatých se tak stal i univerzitním kostelem. V kostele kázal Luther i Melanchton, odehrávaly se zde promoce a jiné stavnosti.

31. října 1517 vyvěsil – podle podání jeho přátel Melanchthona a Rörera[1] – na boční dveře Martin Luther svých 95 tezí proti prodeji odpustků, a to jako pozvánku na univerzitní disputaci. Jak bylo zvykem, poslal je i arcibiskupovi Albertovi do Mohuče, teze však byly mezitím vytištěny a rychle se rozšířily po Německu, takže ohlášená disputace se patrně nekonala a Lutherův čin se pokládá za začátek německé protestantské reformace. Roku 1546 byl zde Martin Luther pohřben a roku 1560 i jeho nejbližší žák Philipp Melanchthon.

Za Sedmileté války dobyli Wittenberg Prusové a při obléhání a ostřelování kostel do základů vyhořel. Když bylo Sasko připojeno k Prusku, v roce 1858 nařídil král Fridrich IV., aby byl kostel důkladně opraven, a do dveří dal vyrobit bronzové veřeje s reliéfy k Lutherovým tezím. K výročí Lutherova narození roku 1883 byl kostel opět restaurován a upraven v novogotickém slohu, včetně věže. Od roku 1949 slouží kostel i jako farní a za faráře F. Schorlemmera se stal významným střediskem disidentského mírového hnutí v tehdejší NDR. Roku 1983 byla instalována nová barevná okna a v letech 1999-2000 dostal novou střechu. K výročí Lutherových tezí roku 2017 byl znovu opraven a otevřen v roce 2016.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků All Saints' Church, Wittenberg na anglické Wikipedii a Schlosskirche (Lutherstadt Wittenberg) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]