Evangelická církev augsburského vyznání ve Slovinsku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evangelická církev augsburského vyznání ve Slovinsku
Oficiální webwww.evang-cerkev.si/sl/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Evangelický kostel v obci Domanjševci

Evangelická církev augsburského vyznání ve Slovinsku (slovinsky Evangeličanska cerkev Augsburške veroizpovedi v Sloveniji) je luterskou denominací a největší protestantskou církví ve Slovinsku.

K církvi se hlásí asi 18 000 věřících, kteří jsou sdružení ve třinácti sborech. Většina sborů se nachází na severovýchodě země v oblasti Prekmurje. Evangelická církev augsburského vyznání ve Slovinsku je členkou Světové luterská federace a Konference evropských církví.

Byla založena v 16. století, kdy Primož Trubar přeložil Lutherův katechismus a Nový Zákon do slovinštiny. Dále Jurij Dalmatin přeložil celou Bibli. Za protireformace přežívala slovinská evangelická církev ve dvou obcích, Šurdu a Čobinu.

Novodobá evangelická církev existuje nepřetržitě od 18. století. V 19. století němečtí evangelíci založili své církevní obce v Lublani, Celji a Mariboru. Po druhé světové válce nebylo možné obnovit evangelickou církev, ale v 50. letech bylo dovoleno obnovit obce v Lublani a Mariboru.

Dnes existuje evangelická církev v celkem 13 církevních obcích:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Evangeličanska cerkev augsburške veroizpovedi v Sloveniji na slovinské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]