Evan Freed

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evan Freed
Evan Freed (cropped).jpg
Narození11. září 1946 (75 let)
Los Angeles
Alma materKalifornská státní univerzita
University of West Los Angeles
Alexander Hamilton High School
Povoláníadvokát a fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evan Phillip Freed (* 11. září 1946) je právník a fotograf na volné noze, který fotografoval prezidentskou kampaň Roberta Kennedyho, kterého během cest doprovázel. Freed byl také při tom, když Sirhan Sirhan Kennedyho zastřelil.

Život a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Freed (vlevo) s Rooseveltem Grierem, 1967

Evan Freed se narodil v Los Angeles. Vystudoval Kalifornskou státní univerzitu v Los Angeles a University of West Los Angeles School of Law.[1]

Atentát na Roberta Kennedyho[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Atentát na Roberta Francise Kennedyho.

Freed fotografoval Kennedyho prezidentskou kampaň. V době atentátu Freed vstoupil do prostoru spíže za Velvyslaneckým sálem hotelu Ambassador, aby opravil svůj poškozený fotoaparát. Slyšel výstřely a náhle viděl, jak Sirhan Sirhan střílí revolverem na senátora Kennedyho. Freed byl potom přitlačen na zeď lidmi v tlačenici. Sledoval, jak se snaží Sirhana porazit, a viděl dva muže a ženu, kteří utíkali k východu na východním konci.[2][3] Pracovnice Kennedyho kampaně Sandy Serrano prohlásila, že viděla dívku v tečkovaných šatech, jak běží ze scény s mužem, který ji doprovázel a dívka volala: „Zastřelili jsme ho! Zastřelili jsme ho!“ Když se Serranové ptali, o kom ta dívka mluví, uvedla, že dívka říkala: „Zastřelili jsme senátora Kennedyho!“ Evan Freed také viděl dívku v tečkovaných šatech, která byla spojena s teorií spiknutí Roberta F. Kennedyho. Freed se objevil v dokumentu Shane O'Sullivana z roku 2007 RFK Must Die.[4]

Freedovo svědectví bylo citováno na podporu teorií spiknutí o atentátu na Roberta F. Kennedyho.[5]

Pozdější léta[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 byl Freed přiznán k výkonu práva u státního soudu v Kalifornii. Od roku 1982 do roku 1987 byl Freed zaměstnán jako veřejným ochráncem v Los Angeles jako trestní obhájce. V roce 1987 nastoupil do advokátní kanceláře náhradního obhájce v Los Angeles, kde pracoval až do roku 1995.

V roce 1995 byl Freed najat městským zástupcem v Los Angeles jako trestní žalobce. Zatímco tam byl zaměstnán, Freed poskytoval informace americkému právníkovi používané v případu policejní korupce, ve kterém bylo vyneseno obvinění, zatímco úřady nadále vyšetřovaly obvinění z přestupku, kriminality a porušování občanských práv na policejním oddělení v Los Angeles.[6]

Freed opustil kancelář právníka v Los Angeles v roce 1997 a nyní je právníkem v oblasti trestní obrany v Redondo Beach v Kalifornii. Pozoruhodný případ byl Freedova obrana mladého řidiče zapojeného do smrtelné nehody. Freed tvrdil, že nehoda byla způsobena oslněním a ne špinavým čelním sklem.[7] Případ byl vyřízen dohodou o námitkách. [8] V jiném případě získal Freed snížený trest odnětí svobody za muže usvědčeného z obchodování s nosorožci.[9] Freed zastupoval jednoho obžalovaného v incidentu šikany v kalifornské vesnici Rowland Heights v roce 2015, který obdržel třináctiletý trest ve výhodné dohodě.

Fotografie Roberta Kennedyho od Evana Freeda[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Evan Freed na anglické Wikipedii.

  1. California State Bar Member Records
  2. Philip H. Melanson. The Robert F. Kennedy Assassination: New Revelations on the Conspiracy and Cover-Up, 1968-1991. S.P.I. Books (1. června 1994) str. 228
  3. Robert Blair Kaiser. "R. F. K. must die!": A history of the Robert Kennedy assassination and its aftermath. Dutton, 1970 str. 129
  4. R. F. K. Must Die: The Assassination of Bobby Kennedy [online]. British Council, October 23, 2007 [cit. 2015-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. AYTON, Mel. RFK Assassination: New Revelations from the FBI’s ‘Kensalt’ Files [online]. 2008-05-23. Dostupné online. (anglicky) 
  6. LAIT, Matt; GLOVER, Scott. Two From LAPD Indicted in Alleged Framing of Suspect. Los Angeles Times. 2000-04-06. Dostupné online. (anglicky) 
  7. 2011-05-11, video news report of Dirty Windshield Case na YouTube
  8. Pasadena Star-News 12/20/2011. www.pasadenastarnews.com [online]. [cit. 2019-10-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-07. 
  9. KIM, Victoria. Father and son sentenced to prison for rhino horn trafficking. Los Angeles Times. 2013-05-15. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]