Evžen Württemberský (1846-1877)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evžen Württemberský
Evžen Württemberský a jeho manželka Věra Konstantinovna
Evžen Württemberský a jeho manželka Věra Konstantinovna
Rodné jméno Wilhelm Eugen August Georg von Württemberg
Narození 20. srpna 1846
Bückeburg
Úmrtí 27. ledna 1877 (ve věku 30 let)
Düsseldorf
Místo pohřbení Stuttgart
Alma mater Univerzita Tübingen
Ocenění Řád sv. Ondřeje
Manžel(ka) Věra Konstantinovna Romanovová
Děti Duchess Elsa of Württemberg
Duchess Olga of Württemberg
Rodiče Duke Eugen of Württemberg a Matylda ze Schaumburg-Lippe
Příbuzní Wilhelmine von Württemberg a Pauline Württemberg (sourozenci)
Funkce Member of the Prussian House of Lords
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evžen Württemberský, plným jménem německy Herzog Wilhelm Eugen August Georg von Württemberg (20. srpna 1846, Bückeburg, Schaumburg-Lippe20. ledna 1877, Düsseldorf) byl člen württemberského panovnického domu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Evžen se narodil jako druhý potomek/jediný syn ze tří dětí vévody Evžena Württemberského a jeho manželky, princezny Matyldy Schaumburg-Lippe.

Vyrůstal v Carlsruhe, loveckém sídle svého otce ve Slezsku. Studoval v Tübingen.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1866 nastoupil jako poručík vojenskou službu ve württemberské armádě. S 3. jezdeckým regimentem a aktivně se účastnil v prusko-rakouské válce. Po válce vojenskou službu opustil kvůli pokračování ve studiích a začal žít v Paříži. Spolu se svým strýcem, vévodou Vilémem Württemberským, pak od července roku 1868 do ledna roku 1869 cestoval po USA.

Za prusko-francouzské války v letech 1870-1871 bojoval v hodnosti nadporučíka v bitvách u Mezieres, Chevilly, Mont Mesly a Villiers. V roce 1871 se stal rytmistrem, v roce 1874 se stal majorem a v roce 1876 štábním důstojníkem. V prosinci téhož roku byl převelen k 2. vestfálskému husarskému pluku v Düsseldorfu.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

8. května roku 1874 se oženil s ruskou velkokněžnou Věrou Konstantinovnou, dcerou velkoknížete Konstantina Nikolajeviče a jeho manželky Alexandry Josifovny, rozené von Sachsen-Altenburg, a neteří a adoptivní dcerou württemberské královny Olgy a jejího manžela krále Karla I., jež od devíti let vyrůstala na württemberském panovnickém dvoře. Z jejich manželství se narodily tři děti – nejstarší syn, který však zemřel jako sedmiměsíční nemluvně, a dvě dcery-dvojčata:

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Evžen zemřel nečekaně ve věku 30 let. Jako oficiální příčina smrti byl uveden pád s koně, ve skutečnosti však zemřel při souboji. Pohřben byl nejprve v kostele zámku ve Stuttgartu, později byly jeho ostatky přeneseny do kostela stuttgartského Starého zámku. V okamžiku své smrti byl po princi Vilémovi (pozdější král Vilém II. Württemberský) následník württemberského trůnu. Jeho manželka se již neprovdala, třebaže ovdověla v 22 letech.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Jako člen württemberského domu měl od roku 1870 sedadlo v horní komoře, mandát však použil osobně pouze jednou při zahájení zemského sněmu v roce 1875 a jinak se nechal zastupovat.

Zdědil také slezský majorát Pokój, s nímž bylo spojeno dědičné křeslo v pruské horní komoře, to však ovšem neobsadil.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]