Euryale ferox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxEuryale ferox
alternativní popis obrázku chybí
Euryale ferox
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída nižší dvouděložné (Magnoliopsida)
Řád leknínotvaré (Nymphaeales)
Čeleď leknínovité (Nymphaeaceae)
Rod Euryale
Binomické jméno
Euryale ferox
Salisb., 1805
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Plantáž Euryale ferox v severní Indii

Euryale ferox je rostlina z čeledi leknínovité (Nymphaeaceae), jediný zástupce rodu Euryale. Je to mohutná, leknínům podobná bylina s ostnitými plovoucími listy a bílými až fialovými květy. Pochází z Asie, kde je také pěstována pro škrobnatá semena.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Euryale ferox je jednoletá nebo krátkověká vodní bylina se vzpřímeným krátkým oddenkem, kořenící ve dně. Listy jsou ponořené nebo plovoucí. Dospělé plovoucí listy jsou oválné až kulaté, štítnaté, celokrajné. Na líci jsou zelené, na rubu tmavě purpurové, se silně vyniklou žilnatinou. Na líci i na rubu jsou na primárních žilkách ostny. Listy mají průměr až 130 cm, řidčeji i více. Ponořené listy jsou bez ostnů, střelovité až eliptické, se srdčitou bází a jen 4 až 10 cm dlouhé. Květy mají průměr až 5 cm, jsou jednotlivé, na dlouhém ostnitém stvolu. Květy se otevíraji na hladině nebo pod ní. Kalich je vytrvalý, složený ze 4 volných zelených lístků, na vnější straně hustě ostnitý. Korunních lístků je mnoho a postupně přecházejí v tyčinky. Vnější korunní lístky jsou purpurově fialové, vnitřní jsou bílé. Tyčinky vyrůstají na vrcholu semeníku a jsou kratší než okvětí. Semeník je spodní, srostlý ze 7 až 16 plodolistů. Blizny jsou přisedlé a srostlé v bliznový terč na vrcholu semeníku. Plodem je kulovitá, temně purpurová, 5 až 10 cm dlouhá, nepravidelně pukající bobule, na povrchu pokrytá ostny. Semena jsou černá, hladká, 6 až 10 mm dlouhá a mají míšek.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh je rozšířen v Asii od Indie a Číny po Japonsko, Indočínu (Vietnam, Korea, Myanmar) a ruský Dálný východ. Roste zejména v rybnících a vodních nádržích.[2][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je v Asii pěstována pro škrobnatá semena, která obsahují asi 76% sacharidů, 10% bílkovin a 0,1% tuku. Semena jsou také využívána v tradiční indické medicíně.[2][5] Někdy se také pěstuje jako zajímavost ve sklenících botanických zahrad.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b c FU, Dezhi et al. Flora of China: Euryale [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Victoria Adventure: Euryale [online]. Dostupné online. 
  4. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KHARE, C.P. Indian Medicinal Plants. New Delhi: Springer, 2007. ISBN 978-0-387-70637-5. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]