Eurovision Asia Song Contest 2018

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eurovision Asia Song Contest 2018
Finále 2018
Hostitel
Televize bude oznámeno
Místo konání bude oznámeno
Účast
Soutěžící 12 (zatím)
Debut AustrálieAustrálie Austrálie
ČínaČína Čína
HongkongHongkong Hongkong
JaponskoJaponsko Japonsko
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
KazachstánKazachstán Kazachstán
MaledivyMaledivy Maledivy
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Papua Nová GuineaPapua Nová Guinea Papua Nová Guinea
SingapurSingapur Singapur
Šalomounovy ostrovyŠalomounovy ostrovy Šalomounovy ostrovy
VanuatuVanuatu Vanuatu
Eurovision Asia Song Contest

Eurovision Asia Song Contest 2018 bude první ročník soutěže Eurovision Asia Song Contest, asijsko-pacifické verze evropské hudební soutěže Eurovision Song Contest. Na tento rok je plánována pouze jedna show, odehraje se pravděpodobně v říjnu 2018.

Ke 3. srpnu 2018 vyjádřilo zájem o účast 12 států.

Pozadí soutěže[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2016 došlo k uzavření smlouvy mezi Evropskou vysílací unií (EBU) a australskou stanicí Special Broadcasting Service (SBS), která australskému vysílateli udělila práva na zorganizování verze Eurovision Song Contest pro asijské země. Pravidla a formát této soutěže jsou ve fázi příprav mezi stanicí SBS a jejich partnerem Blink TV. Původně se měl 1. ročník soutěže, která stále čeká na své jméno, konat v Austrálii v roce 2017.

V květnu 2016 byly zveřejněny další informace ohledně nové verze Eurovize, jako například které země mají právo účastnit se. Do tohoto seznamu spadá 68 zemí v Asii a Austrálii a oceánii. V té době zájem o účast vyjádřili národní vysílatelé z Indie, Číny a Jižní Koreje. V červenci 2017 pak účast v soutěži, která získala předběžný název Eurovision Asia Song Contest, další země jako Austrálie a Japonsko a již zmíněná Čína a Jižní Korea. V květnu 2017 bylo oznámeno, že se Singapur, Hong Kong a Austrálie ucházejí o hostování 1. ročníku, který byl kvůli politickým problémům a problémům v organizaci přesunut na rok 2018. Konání soutěže definitivně potvrdila Evropská vysílací unie 18. srpna 2017.

Navzdory původním spekulacím nemají právo na účast pouze státy, které by byly členem Asijsko-pacifické vysílací unie (ABU), ale všechny země napříč Asií a Austrálií a oceánií bez ohledu na členství daného národního vysílatele v ABU.

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Celkem 3 země vyjádřily zájem pořádat 1. ročník asijsko-pacifické verze soutěže, a to Singapur, Hong Kong a Austrálie. Singapur uvedl, že by do pořádání soutěže investoval 4 miliony dolarů. Město Sydney a stát Nový Jižní Wales pak uvedly, že by na soutěž vyčlenily velké finanční obnosy. Hong Kong se na případné hostování soutěže taktéž připravuje.

Představitelé národních stanic ze všech těchto států se sejdou v Kuala Lumpuru s Referenční skupinou Eurovize. Během tohoto setkání dojde k workshopu věnovaném tématům spjatých se soutěží. Bývalí hostitelé Eurovize předají své zkušenosti budoucím hostitelům asijsko-pacifické Eurovize. Ti také dostanou možnosti sdělit své plány a nápady ohledně soutěže či oznámení potenciálních míst konání.

Formát[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byl nápad na organizování asijsko-pacifické verze Eurovize navrhnut v březnu 2016, oficiálně bylo konání soutěže potvrzeno 18. srpna 2017. Formát soutěže se bude silně podobat původní evropské verzi Eurovision Song Contest s tím rozdílem, že se uskuteční pouze jedno velké finále (evropská verze se seskládá z 2 semifinálí, při kterém postoupí 20 zemí do finále).

Předběžní účastníci[editovat | editovat zdroj]

Tyto státy vyjádřily zájem o účast na soutěži:

Země Interpret Skladba Jazyk
AustrálieAustrálie Austrálie
ČínaČína Čína
HongkongHongkong Hongkong
JaponskoJaponsko Japonsko
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
KazachstánKazachstán Kazachstán
MaledivyMaledivy Maledivy
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Papua Nová GuineaPapua Nová Guinea Papua Nová Guinea
SingapurSingapur Singapur
Šalomounovy ostrovyŠalomounovy ostrovy Šalomounovy ostrovy
VanuatuVanuatu Vanuatu

Ostatní státy[editovat | editovat zdroj]

Navzdory původním dohadům o tom, že se soutěže Eurovision Asia Song Contest budou moci účastnit pouze členské státy Asijsko-pacifické vysílací unie (ABU), se budou soutěže moci zúčastnit všechny státy obou kontinentů bez ohledu na to, zda mají svého národního vysílatele. Organizátor soutěže, Blink TV, zašle všem případným účastníkům pozvánku na soutěž. Zatímco některé země vyjádřily zájem o účast, jiné o účasti mlčí.