Euronymous

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Euronymous
Základní informace
Rodné jméno Øystein Aarseth
Přezdívka Euronymous
Narození 22. března 1968
Egersund, Norsko
Úmrtí 10. srpna 1993 (25 let)
Oslo, Norsko
Žánry Black metal
Povolání Muzikant
Nástroje Kytara, basová kytara, vokály, klávesy, bubny
Aktivní roky 1984-1993
Příbuzná
témata
Mayhem
Významný nástroj
Gibson Cherry Sunburst Classic Les Paul
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Euronymous (22. března 196810. srpna 1993), vlastním jménem Øystein Aarseth, byl norský hudebník, známý hlavně jako kytarista norské black metalové skupiny Mayhem. Byl jednou z nejvýraznějších osob Black metalové scény od 80. let až do své smrti v roce 1993, kdy byl zavražděn Vargem Vikernesem. Časopis Guitar World ho označil za 51. ze 100 nejlepších heavymetalových kytaristů.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

O jeho dětství není nic známo. První zmínky o něm začínají v roce 1984, když zakládá kapelu Mayhem (někdy uváděn rok 1983). Tehdy měl přezdívku Destructor, ale později jí změnil na Euronymous (podle démona Eurynomose). Původně kromě kytary byl i vokalistou.

Mayhem se stal slavným už zpočátku tvorby, hlavně díky tomu, že tehdy byl black metal ve Skandinávii téměř neznámý. Opravdovou slávu zažili ale až když se k Mayhemu připojil i zpěvák Dead. Ten si zpočátku s Euronymem rozuměl (hlavně díky tomu, že psychicky chorý Dead měl zálibu ve smrti, což bylo blízko Euronymově zálibě v okultismu) až spolu koupili dům, kde spolu žili. Nakonec se mezi nimi vztah vyhrotil a z přátelství se stala nenávist.

V roce 1991 se ve společném domě psychicky nemocný Dead podřezal a zastřelil. Euronymous se domů musel vrátit oknem, protože dveře byly zamčené a zevnitř byl klíč. Když našel Deadovo tělo, odešel z domu, koupil v nedalekém obchodě fotoaparát a když se vrátil, přemístil některé věci a tělo několikrát vyfotografoval. Teprve poté zavolal policii.

Mezi květnem a červnem 1991 otevřel Euronymous svůj obchod Helvete (norsky peklo) a otevřel nahrávací společnost Deathlike Silence Productions. V roce 1992 byl pravděpodobně jedním ze žhářů, kteří spálili Holmenkollenskou kapli (v té době kostel). Nikdy ale nebyl odsouzen, protože zemřel dříve než skončili soud.

10. srpna 1993 byl s Vargem Vikernesem u sebe doma. Vikernesovi dlužil 30 000NOK. V průběhu návštěvy se pohádali a Vikernes Euronyma ubodal.