Eugene Chadbourne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eugene Chadbourne
Eugene Chadbourne.jpg
Základní informace
Narození 4. ledna 1954 (66 let)
Mount Vernon
Žánry jazz
Povolání hudebník, hudební kritik
Nástroje kytara, banjo, zpěv
Vydavatel Parachute Records
Web www.eugenechadbourne.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eugene Chadbourne (* 4. ledna 1954) je americký kytarista, banjista, zpěvák a hudební kritik. Narodil se v Mount Vernonu ve státě New York, ale vyrůstal v coloradském Boulderu. Na kytaru začal hrát v jedenácti nebo dvanácti letech pod vlivem The Beatles. Zpočátku se zajímal o rockovou hudbu a byl členem garážové kapely. Později se začal věnovat jazzu. V té době rovněž uvažoval o novinářské kariéře, ale Anthony Braxton jej přesvědčil, aby začal rozvíjet kariéru hudebníka.

Počátkem sedmdesátých let žil v Kanadě, a to proto, aby nemusel jít do války ve Vietnamu.[1] Později se vrátil do rodné země, usadil se v New Yorku. Zde se začal věnovat improvizaci, hrál například se saxofonistou Johnem Zornem nebo kytaristou Henrym Kaiserem. Rovněž založil vlastní hudební vydavatelství Parachute Records.[2] V roce 1976 vydal své první album Solo Acoustic Guitar. V osmdesátých letech byl členem noiserockové kapely Shockabilly, a to jako zpěvák a kytarista. Během své kariéry spolupracoval s mnoha hudebníky, mezi něž patří například Jimmy Carl Black, Derek Bailey a Noël Akchoté. Rovněž přispívá recenzemi a životopisy na server Allmusic.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ANKENY, Jason. Eugene Chadbourne [online]. Allmusic [cit. 2018-09-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. CSERES, Josef. Eugene Chadbourne: Kultúrny terorista a radikálny c&w obroditel [online]. UNI, 2006-03 [cit. 2018-09-13]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]