Eugen Sandow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eugen Sandow
Falk, Benjamin J. (1853-1925) - Eugen Sandow (1867-1925).jpg
Rodné jméno Friedrich Wilhelm Müller
Narození 2. dubna 1867
Královec
Úmrtí 14. října 1925 (ve věku 58 let)
Londýn
Příčina úmrtí syfilis
Místo pohřbení Putney Vale Cemetery
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eugen Sandow (2. dubna 1867, Königsberg14. října 1925, Londýn), vlastním jménem Friedrich Wilhelm Müller, byl anglický kulturista německého původu. Je označován za otce moderní kulturistiky[1]. Sandow prožil téměř celý svůj život v Anglii, kde vypracoval na svou dobu velmi dokonalý cvičební systém, v němž věnoval kromě rozvoje síly velikou pozornost proporciálně harmonickému rozvoji svalových skupin. Kladl přitom důraz na uvědomělé soustředění na cvičení, na ovládání stahů svalstva vůlí a na fyzické voluntárně znásobené úsilí překonávat odpor kladený vahou břemene. Sandowovým vzorem byli starověcí řečtí a římští sportovci, kterým se systematickým cvičením snažil co nejvíce přiblížit. V roce 1901 uspořádal v Londýně první kulturistickou soutěž. Na jeho památku je trofejí ze soutěže Mr. Olympia soška s jeho podobou.

Jeho metoda spočívala v izometrickém posilování. V podstatě se jedná o napínání svalů ve statické poloze (např. lze posilovat tlakem rukou do zdi v intervalech tlak - odpočinek dle rozpisu a tělesné kondice). Sandow byl jako dítě slabý a neduživý[1]. Slabší tělesná konstrukce mu dovolila pouze tento systém posilování. Nabyl veliké síly a předváděl později nezvyklé silácké výkony. Promyšleným systémem cvičení s břemeny, řízeným nezlomnou vůlí a vytrvalostí, dosáhl takové tělesné dokonalosti, že platil za vzor tělesné krásy a síly.[1]

Sandow je autorem několika prací, v nichž radil, jak vhodnými cviky odstranit nedostatky tělesné konstrukce a dosáhnout krásné, esteticky působící, harmonické postavy. Napsal knihu Body-Building (vydaná v roce 1903 v Londýně), jejíž název je dodnes v anglickém jazyce označením pro silová cvičení a jejich systematické řízení.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c MÜLLER, Emil; FIALA, Vojtěch; MUDr. Josef SKÁLA. Kulturistika: síla + krása. 3. vyd. Praha: Olympia, 1968. 208 s. Kapitola "Velké postavy kulturistiky ve světě a kulturistika u nás", s. 6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]