Eugen Ruffínyi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eugen Ruffínyi
Ruffinyi.jpg
Narození 1. března 1846
Dobšiná
Úmrtí 13. ledna 1924 (ve věku 77 let)
Dobšiná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eugen Ruffínyi (1. března 1846, Dobšiná13. ledna 1924, tamtéž) byl slovenský báňský inženýr, jeskyňář, objevitel Dobšinské ledové jeskyně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Rodina Ruffinyů pocházela z Itálie, do Dobšiné se přistěhovali jako báňští odborníci. Eugenův otec Pavol byl báňský inženýr a důlní měřič.

Eugen jako dítě chodil do základní školy nejdříve v Dobšiné, střední školu navštěvoval v Rožňavě a v Kežmarku, později v Košicích. Ve studiích pokračoval v Banské Štiavnici, kde v roce 1869 získal titul důlního inženýra. Po studiích se vrátil do Dobšiné a zde se ve funkci důlního měřiče stal báňským a hutním inspektorem.

Objevitel Dobšinské ledové jeskyně[editovat | editovat zdroj]

Už jako dítě se zajímal o místní pověsti o neprobádaných místech v podzemí. Na letních prázdninách roku 1869 se Eugen s přítelem poručíkem Gustávem Langem vydal k propasti blízko Dobšiné. Ruffínyi hodil kámen do úzkého otvoru, kde bylo slyšet jak se kámen kutálí a naráží na jiné kameny a po celou dobu se zdola ozýval podivný dutý zvuk. Po chvíli ticha Gustáv Lang vystřelil ze své lovecké pušky dolů do úzké štěrbiny a zdola se ozvala několikanásobná dutá ozvěna výstřelu. Po těchto pokusech Eugen Ruffinyi dospěl k závěru, že vnitřek vrchu Duča v sobě ukrývá jeskyni. Oba se dohodli, že se sem později vrátí a pokusí se prostory prozkoumat.

15. června 1870 začali spolu s A. Megem průzkumem jeskyně. Ruffinyi jištěn svým přáteli na konopném laně vstoupil do podzemí jako první. Veřejnosti byla jeskyně zpřístupněna již rok po objevení a v roce 1887 byla jako první jeskyně v Evropě elektricky osvětlena.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Na počest Eugena Ruffínyiho byla pojmenována základní škola v Dobšiné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eugen Ruffínyi na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]