Eugen Ruffínyi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eugen Ruffínyi
Narození1. března 1846
Dobšiná
Úmrtí13. ledna 1924 (ve věku 77 let)
Dobšiná
Alma materBáňská akademie v Banské Štiavnici
Povoláníbáňský inženýr, speleolog a inženýr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eugen Ruffínyi (1. března 1846, Dobšiná13. ledna 1924, tamtéž) byl slovenský báňský inženýr, jeskyňář, objevitel Dobšinské ledové jeskyně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Rodina Ruffinyů pocházela z Itálie, do Dobšiné se přistěhovali jako báňští odborníci. Eugenův otec Pavol byl báňský inženýr a důlní měřič.

Eugen jako dítě chodil do základní školy nejdříve v Dobšiné, střední školu navštěvoval v Rožňavě a v Kežmarku, později v Košicích. Ve studiích pokračoval v Banské Štiavnici, kde v roce 1869 získal titul důlního inženýra. Po studiích se vrátil do Dobšiné a zde se ve funkci důlního měřiče stal báňským a hutním inspektorem.

Objevitel Dobšinské ledové jeskyně[editovat | editovat zdroj]

Už jako dítě se zajímal o místní pověsti o neprobádaných místech v podzemí. Na letních prázdninách roku 1869 se Eugen s přítelem poručíkem Gustávem Langem vydal k propasti blízko Dobšiné. Ruffínyi hodil kámen do úzkého otvoru, kde bylo slyšet jak se kámen kutálí a naráží na jiné kameny a po celou dobu se zdola ozýval podivný dutý zvuk. Po chvíli ticha Gustáv Lang vystřelil ze své lovecké pušky dolů do úzké štěrbiny a zdola se ozvala několikanásobná dutá ozvěna výstřelu. Po těchto pokusech Eugen Ruffinyi dospěl k závěru, že vnitřek vrchu Duča v sobě ukrývá jeskyni. Oba se dohodli, že se sem později vrátí a pokusí se prostory prozkoumat.

15. června 1870 začali spolu s A. Megem průzkumem jeskyně. Ruffinyi jištěn svým přáteli na konopném laně vstoupil do podzemí jako první. Veřejnosti byla jeskyně zpřístupněna již rok po objevení a v roce 1887 byla jako první jeskyně v Evropě elektricky osvětlena.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Na počest Eugena Ruffínyiho byla pojmenována základní škola v Dobšiné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eugen Ruffínyi na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]