Eugène Michel Antoniadi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eugène Michel Antoniadi

Eugène Michel Antoniadi či Eugenios Antoniadis (10. března 1870, Konstantinopol10. února 1944, Paříž) byl řecký astronom, který většinu života strávil ve Francii. Studoval zejména planety a věnoval se i dějinám astronomie. Nakreslil mapy Merkuru a Marsu. Pozoroval většinou 83 cm teleskopem observatoře v Meudonu u Paříže.

Astronomické výzkumy[editovat | editovat zdroj]

Stal se uznávaným odborníkem na planetu Mars a i když zpočátku podporoval Schiaparelliho teorii kanálů na Marsu, po pozorování v roce 1909, když byl Mars v opozici, dospěl k závěru, že jde jen o optický klam.[1]

Zabýval se též pozorováním Venuše a Merkuru. Jako první se pokusil nakreslit mapu Merkuru, ale jeho mapy byly nepřesné kvůli jeho mylnému předpokladu, že má Merkur vázanou rotaci se Sluncem. Na jeho počest byl po něm nazván kráter na Marsu a na Měsíci. Je také známý vytvořením Antoniadiho stupnice určující kvalitu pozorovacích podmínek, kterou používají amatérští astronomové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eugène Michel Antoniadi na anglické Wikipedii.

  1. LANE, K. Maria D.. Geographies of Mars: Seeing and Knowing the Red Planet. [s.l.] : University of Chicago Press, 2010. ISBN 978-0-22647-078-8. S. 58. (angličtina)