Eudokia Angelina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eudokia Angelina
manželka velkého rašského župana
byzantská císařovna
Narození1173
Úmrtí1211 (asi 37–38 let)
ManželéŠtěpán I. Prvověnčaný
Alexios V.
Leo Sgouros
PotomciŠtěpán Radoslav
Štěpán Vladislav
Komnena Nemanjič
RodAngelovci
OtecAlexios III. Angelos
MatkaEufrozina Dukaina Kamatera
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eudokia Angelina (11731211) byla v letech 1190 až 1200 manželkou rašského župana a pozdějšího srbského krále Štěpána Prvověnčaného. Později se provdala za krátce vládnoucího byzantského císaře Alexia V. a jejím třetím manželem byl korintský vládce Leo Sgouros. Eudokia se narodila jako dcera císaře Alexia III. a jeho manželky Eufroziny Dukainy Kamatery.

Život[editovat | editovat zdroj]

Eudokia se poprvé provdala za Štěpána, druhého syna velkého rašského župana Štěpána Nemanji. Sňatek byl domluven jejím strýcem, císařem Izákem II. kolem roku 1190, zatímco byl její otec v exilu v Sýrii. V roce 1196 se stal její manžel po otcově odchodu do kláštera vládcem Srbska. Podle byzantského historika Niketa Choniata se manželé hádali a rozešli se. Jeden druhého obviňovali z cizoložství a tak byla Eudokia v roce 1200 nebo 1201 vyhoštěna ze Srbska. Eudokia utekla pěšky ke dvoru Štěpánova bratra Vukana, vládci knížectví Zeta, který se s ní přátelil a postaral se o ni. Poté odešla do města Drač, odkud se byzantskou lodí vrátila ke svému otci do Konstantinopole. Zapuzení Eudokie ukazovalo pokles byzantské moci a prestiže.

V Konstantinopoli se Eudokia stala milenkou budoucího císaře Alexia V., se kterým (a se svou matkou) 12. dubna 1204 opustila město a prchla do Thrákie před křižáky čtvrté křížové výpravy, kteří město drancovali. V Mosynopoli jí její sesazený otec dovolil se provdat za Alexia V., který byl však na příkaz Alexia III. zatčen a znetvořen. Eudokia na svého otce zuřila. Poté byl její všemi opuštěný manžel Alexios zajat křižáky a odsouzen k smrti.

Eudokia se potřetí provdala za Lea Sgoura, nezávislého vládce Korintu, poté, co jí a její rodině nabídl v roce 1204 azyl. Leo Sgouros v roce 1207/1208, blokovaný v korintské pevnosti, spáchal sebevraždu. Eudokia zemřela zřejmě kolem roku 1211.

Eudokia měla ze svého prvního manželství se Štěpánem tři dětiː

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eudokia Angelina na anglické Wikipedii.

manželka velkého rašského župana
Předchůdce:
Anastázie Srbská
11961198
Eudokia Angelina
Nástupce:
Anna Dandolo