Esmond Bradley Martin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Esmond Bradley Martin
Narození17. dubna 1941
New York
Úmrtí4. února 2018 (ve věku 76 let)
Nairobi
Alma materBrooks School
Povolánípamátkář
RodičeEsmond Bradley Martin
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Esmond Bradley Martin (17. dubna 1941, New York, USA4. února 2018, Nairobi, Keňa) byl americký aktivista, který se intenzivně angažoval v boji proti obchodu se slonovinou a rohy nosorožců. V 90. letech se zasloužil o to, že čínská vláda zakázala obchod se slonovinou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bradley Martin pracoval řadu let jako zvláštní vyslanec OSN pro ochranu nosorožců.[1] Často se vydával za kupce nebo překupníka, aby pronikl do sítě obchodníků v Africe i jihovýchodní Asii. Měl výrazný podíl na tom, že se v 90. letech podařilo přesvědčit čínskou vládu k zákazu obchodu se slonovinou.[2] V posledních měsících svého života však popisoval, že obchod se slonovinou se přesunul z Číny do jihovýchodní Asie, především Laosu.

Vražda[editovat | editovat zdroj]

Martin byl v únoru 2018 nalezen mrtev ve svém bytě v Nairobi s bodnou ranou na krku. Zatím není zřejmé, zda byl zavražděn kvůli své činnosti. Jako pravděpodobnější varianta se jeví verze, že šlo o zpackané loupežné přepadení.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Bradley, Martin; Chryssee Martin: Run, rhino, run (1982)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V Nairobi byl zavražděn ochránce přírody Esmond Bradley Martin. Bojoval proti pašerákům slonoviny. Ekolist [online]. 2018-2-5. Dostupné online. 
  2. BROLÍK, Tomáš. Známý vyšetřovatel nelegálního obchodu se slonovinou byl zavražděn. Respekt [online]. 2018-2-6. Dostupné online. 
  3. Esmond Bradley Martin: Ivory investigator killed in Kenya. BBC [online]. 2018-2-5. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Wayne Lotter - jihoafrický ochránce přírody, který vystupoval proti obchodu se slonovinou; zavražděn v srpnu 2017 v Tanzanii