Erzulie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Erzulie (haitsky Ezili) je v haitském vodou (také voodoo, neboli vúdú – náboženství africké diaspory) duchovní bytost (loa) ženského pohlaví, symbol lásky a krásy. Haitské vúdú Erzulii synkretizuje s Pannou Marií, matkou Ježíše Krista. Uctívány jsou dvě její tváře (podoby) – blahodárná (charitativní) Rada, jako Erzulie Freda a druhá, ničivá (destruktivní) Petro, jako Erzulie Dantor.

Erzulie Freda[editovat | editovat zdroj]

Erzulie Freda, Rada podoba Erzulie, je haitsko-africký duch lásky, krásy, šperků, tance, luxusu a květin. Nosí tři snubní prsteny, jeden pro každého z manželů, kterými jsou Damballa, Agwe a Ogoun. Jejím symbolem je srdce, její barvy jsou růžová, modrá, bílá a zlatá, a mezi její oblíbené obětiny patří šperky, parfémy, sladké koláče a likéry.

Erzulie Freda je koketní a velmi si potrpí na krásu a okrasu. Je ztělesněním ženskosti a soucitu, ale má i temnější stránku, je považována za žárlivou a rozmazlenou a v některých vúdú kruzích je považována za línou. Při rituálních sezeních může vstoupit do těla muže nebo ženy. Užívá si flirtování a svádí lidi bez rozdílu pohlaví.

V křesťanské ikonografii je často ztotožňována s Pannou Marií Sedmibolestnou, stejně jako s další loa (duchovní bytosti vúdú) jménem Metres Erzulie. Je vnímána tak, že nikdy nedosáhne nejvroucnějších přání svého srdce. Proto vždy odchází z bohoslužby v slzách.

Mezi běžné synkretizace patří bohyně Ošun, jorubská patronka nigerijské řeky Osun, sladkých vod, lásky, krásy, intimity, bohatství a diplomacie.

Soudí se, že pod její zvláštní ochranou jsou gayové.[zdroj?]

Erzulie Dantor[editovat | editovat zdroj]

Erzulie Dantor, Petro podoba Erzulie, je královnou národa Petro a matka „Ti Jean Petro“. Často je zobrazována jako obávaná černoška, která drží „Ti Jean Petro“ v náručí. Je považována za nelítostnou ochránkyní žen, dětí a zanedbaných členů společnosti, ale i za strážného ducha New Orleansu, proto je uctívána zejména tamní vyznavači vúdú.

Na rozdíl od Erzulie Fredy, která vás obdaruje hmotným bohatstvím, vám Erzulie Dantor poskytne duchovní poznání potřebné k orientaci v této hmotné realitě. Bohatství Erzulie Dantor přetrvává a může být předáváno z generace na generaci, zatímco Erzulie Freda vás může v jakémkoli záchvatu žárlivosti ze dne na den připravit o zisk, kterého vám pomohla dosáhnout.

Často bývá zobrazována jako Černá madona čenstochovská, protože má tmavou pleť a dvě jizvy na tváři. Její barvy jsou červená, černá a modrá. Mezi její oblíbené obětiny patří černá prasata, griot (smažené vepřové maso s kořením), krev (sedm ran mečem) a rum. Předpokládá se, že se obraz na Haiti dostal díky reprodukcím Černé madony, které přivezli polští vojáci, kteří se během haitské revoluce postavili na stranu povstalců.

Ti Jean Petro je synem Erzulie Dantor a Jean Petro je její milenec nebo manžel.

Bývá často identifikována s lesbickými ženami.[zdroj?]

Rodina Erzulie[editovat | editovat zdroj]

Rada[editovat | editovat zdroj]

Petro[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Erzulie v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

 • Erzulie nennen O, známá také jako Erzulie – píseň, kterou v 90. letech 19. století ve svých 14 letech složil haitský zpěvák Kandjo (1879-1947), známý také jako Auguste de Pradines, na počest Erzulie Fredy, a která se na Haiti stále hraje jako součást folklorního repertoáru.
 • Erzulie – píseň z roku 1991 na albu Rising Above Bedlam skupiny Invaders of the Heart anglického baskytaristy a zpěváka Jaha Wobbleho. Vydáno u Oval Records v roce 1991. Album bylo v roce 1992 nominováno na Mercury Prize (hudební ocenění udělované každoročně nejlepšímu britskému nebo irskému albu).
 • Erzulie Maketh Scent – sólové album amerického free-jazzového pianisty a hudebního skladatele Cecila Taylora z roku 1988.
 • Mistress of Erzulie – první skladba na albu A-lan-nah kanadské zpěvačky a skladatelky Alannah Myles z roku 1995.
 • Erzulie (Freda) – postava v broadwayském muzikálu Once On This Island, kde vystupuje jako krásná bohyně lásky.
 • madam Erzulie – v písni Two Against Nature americké jazz rockové skupiny Steely Dan (třetí skladba ze stejnojmenného alba) vypravěč popisuje madam Erzulie jako sukubu, která „bangs you silly but leaves a nasty bite“ (hloupě vás praští, ale zanechá po sobě ošklivé kousnutí).[1][2]
 • Erzulie – v písni „Le Printemps“ francouzské zpěvačky Natachy Atlas z alba Something Dangerous uvádí Erzulie začátek jara.
 • Erzili – píseň na albu Transmissions: The Music of Beverly Glenn-Copeland amerického zpěváka a skladatele Beverly Glenn-Copelanda.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Erzulie na anglické Wikipedii, Erzulie na německé Wikipedii, Oshun na anglické Wikipedii a Black Madonna of Częstochowa na anglické Wikipedii.

 1. Steely Dan. Two Against Nature [online]. steelydan.com: Giant Records, 2000 [cit. 2023-01-21]. Complete lyrics. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-30. 
 2. Steely Dan. Two Against Nature. [s.l.]: [s.n.], 2000. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Beverly Glenn-Copeland - Transmissions: The Music of Beverly Glenn-Copeland. [s.l.]: [s.n.], 2020. Dostupné online. (anglicky) Discogs.com. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]