Přeskočit na obsah

Erzulie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Erzulie (haitsky Ezili) je v haitském voodoo (francouzskou transkripcí vaudou, neboli vúdú) duchovní bytost (loa) ženského pohlaví. Je symbolem lásky a krásy. Haitské vúdú Erzulii synkretizuje s Pannou Marií, matkou Ježíše Krista. Uctívány jsou dvě její tváře (podoby) – blahodárná (charitativní) Rada, jako Erzulie Freda a druhá, ničivá (destruktivní) Petro, jako Erzulie Dantor.

Erzulie Freda[editovat | editovat zdroj]

Erzulie Freda, Rada podoba Erzulie, je haitsko-africký duch lásky, krásy, šperků, tance, luxusu a květin. Nosí tři snubní prsteny, jeden pro každého z manželů, kterými jsou Damballa, Agwe a Ogoun. Jejím symbolem je srdce, její barvy jsou růžová, modrá, bílá a zlatá, a mezi její oblíbené obětiny patří šperky, parfémy, sladké koláče a likéry.

Erzulie Freda je koketní a velmi si potrpí na krásu a okrasu. Je ztělesněním ženskosti a soucitu, ale má i temnější stránku. Je považována za žárlivou a rozmazlenou a v některých vúdú kruzích i za línou. Při rituálních sezeních může vstoupit do těla muže i ženy. Užívá si flirtování a svádí lidi bez rozdílu pohlaví.

V křesťanské ikonografii je často ztotožňována s Pannou Marií Sedmibolestnou, stejně jako s další loa jménem Metres Erzulie. Je obecně přijímáno, že nikdy nedosáhne nejvroucnějších přání svého srdce. Proto vždy odchází z bohoslužby v slzách.

Mezi běžné synkretizace patří bohyně Ošun, jorubská patronka nigerijské řeky Osun, sladkých vod, lásky, krásy, intimity, bohatství a diplomacie.

Soudí se, že pod její zvláštní ochranou jsou homosexuální muži.[zdroj?]

Erzulie Dantor[editovat | editovat zdroj]

Erzulie Dantor, Petro je podoba Erzulie, ve které je královnou národa Petro a matkou „Ti Jean Petro“. Často je zobrazována jako obávaná černoška, která drží „Ti Jean Petro“ v náručí. Je považována za nelítostnou ochránkyní žen, dětí a zanedbaných členů společnosti, ale i za strážného ducha New Orleansu, proto je uctívána zejména tamní vyznavači vúdú.

Na rozdíl od Erzulie Fredy, která vás obdaruje hmotným bohatstvím, vám Erzulie Dantor poskytne duchovní poznání potřebné k orientaci v této hmotné realitě. Bohatství Erzulie Dantor přetrvává a může být předáváno z generace na generaci, zatímco Erzulie Freda vás může v jakémkoli záchvatu žárlivosti ze dne na den připravit o zisk, kterého vám pomohla dosáhnout.

Často bývá zobrazována jako Černá madona čenstochovská, protože má tmavou pleť a dvě jizvy na tváři. Jejími barvami jsou červená, černá a modrá. Mezi její oblíbené obětiny patří černá prasata, griot (smažené vepřové maso s kořením), krev (sedm ran mečem) a rum. Předpokládá se, že její předlohou byly reprodukce Černé madony, které s sebou na Haiti přivezli polští vojáci, kteří se během haitské revoluce postavili na stranu povstalců.

Ti Jean Petro je synem Erzulie Dantor a Jean Petro je její milenec nebo manžel.

Bývá často identifikována s lesbickými ženami.[zdroj?]

Rodina Erzulie[editovat | editovat zdroj]

Rada[editovat | editovat zdroj]

Petro[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Erzulie v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

 • Erzulie nennen O, známá také jako Erzulie – píseň, kterou v 90. letech 19. století ve svých 14 letech složil haitský zpěvák Kandjo (1879-1947), známý také jako Auguste de Pradines, na počest Erzulie Fredy, a která se na Haiti stále hraje jako součást folklorního repertoáru.
 • Erzulie – píseň z roku 1991 na albu Rising Above Bedlam skupiny Invaders of the Heart anglického baskytaristy a zpěváka Jaha Wobbleho. Vydáno u Oval Records v roce 1991. Album bylo v roce 1992 nominováno na Mercury Prize (hudební ocenění udělované každoročně nejlepšímu britskému nebo irskému albu).
 • Erzulie Maketh Scent – sólové album amerického free-jazzového pianisty a hudebního skladatele Cecila Taylora z roku 1988.
 • Mistress of Erzulie – první skladba na albu A-lan-nah kanadské zpěvačky a skladatelky Alannah Myles z roku 1995.
 • Erzulie (Freda) – postava v broadwayském muzikálu Once On This Island, kde vystupuje jako krásná bohyně lásky.
 • madam Erzulie – v písni Two Against Nature americké jazz rockové skupiny Steely Dan (třetí skladba ze stejnojmenného alba) vypravěč popisuje madam Erzulie jako sukubu, která „bangs you silly but leaves a nasty bite“ (hloupě vás praští, ale zanechá po sobě ošklivé kousnutí).[1][2]
 • Erzulie – v písni „Le Printemps“ francouzské zpěvačky Natachy Atlas z alba Something Dangerous uvádí Erzulie začátek jara.
 • Erzili – píseň na albu Transmissions: The Music of Beverly Glenn-Copeland amerického zpěváka a skladatele Beverly Glenn-Copelanda.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Erzulie na anglické Wikipedii, Erzulie na německé Wikipedii, Oshun na anglické Wikipedii a Black Madonna of Częstochowa na anglické Wikipedii.

 1. Steely Dan. Two Against Nature [online]. steelydan.com: Giant Records, 2000 [cit. 2023-01-21]. Complete lyrics. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-30. 
 2. Steely Dan. Two Against Nature. [s.l.]: [s.n.], 2000. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Beverly Glenn-Copeland - Transmissions: The Music of Beverly Glenn-Copeland. [s.l.]: [s.n.], 2020. Dostupné online. (anglicky) Discogs.com. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]