Werner von Siemens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ernst Werner von Siemens)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernst Werner von Siemens
Ernst Werner von Siemens.jpg
Narození 13. prosince 1816
Lenthe
Úmrtí 6. prosince 1892 (ve věku 75 let)
Berlín
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení Südwestkirchhof Stahnsdorf
Alma mater Katharineum
Ocenění Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Politická strana Deutsche Fortschrittspartei
Děti Arnold von Siemens
Georg Wilhelm von Siemens
Anna Zanders
Carl Friedrich von Siemens
Rodiče Christian Ferdinand Siemens
Příbuzní Hans Siemens
Carl Wilhelm Siemens
Friedrich Siemens
Carl Heinrich von Siemens
Funkce Member of the Prussian House of Representatives
Podpis Ernst Werner von Siemens – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ernst Werner von Siemens (13. prosinec 18166. prosinec 1892) byl německý vynálezce a průmyslník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v pruském městečku Lenthe blízko Hannoveru. Byl čtvrtý ze šestnácti dětí Christiana Ferdinanda Siemense, který se živil pronajímáním statků. Jeho otec a babička byli jeho prvními učiteli. Později navštěvoval rok měšťanskou školu v Schönbergu, tři roky ho učil soukromý učitel a tři roky studoval na gymnáziu Katharineum v Lübecku. Studium skončil předčasně, ale i přesto se chtěl vzdělávat dále na univerzitě. Zajímaly ho hlavně přírodní vědy, ale na univerzitu nenastoupil, protože rodině se nedostávalo prostředků. Proto mladý Werner Siemens nastoupil jako devatenáctiletý do armády, kde sloužil celých 14 let. Díky tomu mohl na Dělostřelecké a technické akademii v Berlíně tři roky studovat fyziku, chemii, matematiku a balistiku.

Svůj první pruský patent obdržel roku 1842 za objev principu galvanického postříbřování a pozlacování. V roce 1847 založil společně s Johannem Georgem Halskem (1814–1890) firmu Telegraphen Bau-Anstalt von Siemens & Halske, nyní Siemens AG.[1]

Jeho bratři Hans (1818–1867), Carl Wilhelm (1823–1883), Friedrich (1826–1904) a Carl Heinrich (1829–1906) byli také podnikateli a vynálezci.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1860 byl Werneru Siemensovi propůjčen čestný doktorát berlínské univerzity. Na Světové výstavě 1867 v Paříži, kde Siemens prezentoval svůj generátor pracující na dynamoelektrickém principu, byl vyznamenán Řádem čestné legie. V roce 1874 byl Werner Siemens přijat za člena Pruské akademie věd, kde pravidelně přednášel a publikoval. 18. ledna 1886 byl vyznamenán řádem Pour le Mérite „za vědu a umění“. Byl členem „Berlínské společnosti pro antropologii, etnologii a prehistorii“. V roce 1887 byl zvolen členem Německé akademie věd Leopoldina.

Za svůj přínos vědě a společnosti byl Werner Siemens císařem Fridrichem III. povýšen 5. května 1888 do šlechtického stavu. Jeho jméno nese jednotka elektrické vodivosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Werner von Siemens (1816-1892)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]