Ernst Eduard Kummer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ernst Eduard Kummer
Narození29. ledna 1810
Żary
Úmrtí14. května 1893 (ve věku 83 let)
Berlín
Alma materUniverzita Martina Luthera (od 1828)
Povolánímatematik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléVratislavská univerzita
Univerzita Friedricha Wilhelma v Berlíně
Technická univerzita Berlín
Humboldtova univerzita
Oceněnízahraniční člen Královské společnosti (1863)
Maxmiliánův řád pro vědu a umění (1874)
Nábož. vyznáníluteránství
DětiMarie Elisabeth Kummer
PříbuzníOttilie Bertha Augusta Schwartz (vnučka)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ernst Eduard Kummer (29. leden 1810 Żary, někdejší Prusko14. květen 1893 Berlín) byl německý matematik. Vynikal v aplikované matematice, byl učitelem Leopolda Kroneckera, který pod jeho vedením dělal své první objevy. Kummer také dokázal velkou Fermatovu větu pro některé exponenty.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1828 přišel Kummer na univerzitu v Halle, kde měl studovat teologii. Součástí filozofie byly i přednášky z matematiky, která jej okouzlila natolik, že se rozhodl věnovat se jen jí. Už po třech letech napsal první vědeckou práci, na jejímž základě získal doktorát. Pak následovalo 10 let učitelské praxe na gymnáziu v Lehnici, během které napsal jednu z prací zabývající se hypergeometrickou funkcí. Tato práce se stala jedním z pramenů, ze kterých čerpali např. Jacobi nebo Dirichlet. V roce 1842 se Kummer stal řádným profesorem na Vratislavské univerzitě, kde se zabýval mj. teorií čísel. V roce 1855 přešel Kummer do Berlína na univerzitu, kde nahradil Dirichleta odcházejícího do Göttingenu. Zde spolupracoval s mnoha matematiky, např. Weierstrassem nebo Kroneckerem a Berlín se tak stal jedním z nejvýznamnějších matematických center Evropy. Kummer zemřel Berlíně 14. května 1893.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Kummer vynikl mj. v teorií čísel, rozšířil Gaussovu práci o hypergeometrické funkci, dokázal velkou Fermatovu větu pro některé exponenty (i když v ní byla nalezena chyba, obdržel cenu francouzské Akademie), objevil čtyřrozměrnou plochu, která se dnes nazývá po něm, zabýval se i algebrou v oblasti teorie okruhů atd.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]