Ernest Burgess

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ernest Burgess
Burgess.jpg
Narození 16. května 1886
Tilbury
Úmrtí 27. prosince 1966 (ve věku 80 let)
Chicago
Zaměstnavatelé Chicagská univerzita
University of Kansas
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Burgessův model moderního velkoměsta

Ernest Watson Burgess (16. května 188627. prosince 1966) byl kanadský sociolog, profesor na Univerzitě v Chicagu. Je někdy řazen k tzv. chicagské škole. Zabýval se především sociologií moderního velkoměsta.

Spolu s Robertem Ezrou Parkem napsal velmi vlivnou práci Introduction to Science of Sociology.

Známá je též jejich společná práce The City, kde dospěli k závěru, že moderní město se rozvíjí určitým předvídatelným, pravidelným způsobem - popisuje ho tzv. koncentrický model, někdy též zvaný Burgessův model. Vzorem bylo Chicago, na počátku 20. století nejvíce se rozvíjející americké město. V jádru velkoměsta je dle Burgesse vždy obchodní zóna (central business district), tu obklopí tovární zóna (factory zone), tu nutně dopravní zóna (transport zone), následují dělnické čtvrtě (working class zone), rezidenční čtvrtě (residential zone) a nakonec pás satelitů (commuter zone - zóna "dojíždění"). Město se dle Parka a Burgese vyvíjí podobným způsobem jako se evolučně mění biologický druh. Kniha silně ovlivnila městské plánování i terminologii realitního trhu.

Další oblastí Burgessova zájmu byla sociologie manželství a rodiny, spolu s Leonardem Cottrellem napsali roku 1939 knihu Predicting Success or Failure in Marriage, kde vytvořili sociologický model rodiny, na jehož základě se dala předvídat udržitelnost manželství. Kniha překvapila tím, že mezi sledovanými faktory nebyla láska ani cit mezi partnery, ale výhradně sociologické faktory (třídní původ atp.)

V 60. letech se Burges věnoval tématu stáří a stárnutí v moderní společnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]