Erijské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox jezero Erijské jezero (anglicky Lake Erie, francouzsky Lac Érié) je nejjižnější jezero v systému pěti Velkých jezer v Severní Americe. Jezerem prochází státní hranice mezi Kanadou na severu (provincie Ontario) a USA na jihu (státy Michigan, Ohio, Pennsylvania a New York). Má rozlohu 25 700 km². Je 388 km dlouhé a maximálně 92 km široké. Průměrně je hluboké 19 m a dosahuje maximální hloubky 64 m. Objem vody je 484 km³. Leží v nadmořské výšce 173 m.

Pobřeží

Břehy jsou vysoké a mírně členité.

Ostrovy

V Huronském jezeře leží ostrovy Big Chicken Island, Chick Island, East Sister Island, Gibraltar Island, Green Island, Gull Island, Hen Island, Johnson's Island, Kelleys Island, Little Chicken Island, Lost Ballast Island, Middle Island, Middle Bass Island, Middle Sister Island, Mouse Island, North Bass Island, North Harbour Island, Pelee Island, Rattlesnake Island, South Bass Island, Starve Island, Sugar Island, Turtle Island a West Sister Island.

Erijské jezero

Vodní režim

Erijské jezero tvoří spojnici mezi Velkými jezery. Přítok přichází z Huronského jezera přes řeku svaté Kláry (43 km), jezero svaté Kláry a řeku Detroit, která ústí Erijského jezera. Do Ontarijského jezera odtéká řeka Niagara (54 km).

Lodní doprava

Jezero spojuje lodní doprava s ostatními Velkými jezery. Welland Canal s plavebními komorami (obchází Niagarské vodopády) spojuje Erijské a Ontarijské jezero. Řeka Niagara a Erijský kanál spojují Erijské jezero s řekou Hudson.

Osídlení pobřeží

Na břehu leží města a přístavy Buffalo, Erie, Toledo, Monroe a Cleveland, (USA) a Port Colborne (Kanada). Jezero je silně znečištěno jak průmyslem tak i domácnostmi a téměř ¼ jezera tvoří mrtvou zónu.

Literatura

V tomto článku byly použity informace z Velké sovětské encyklopedie, heslo „Эри“.

Externí odkazy

Šablona:Geo dms Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Erijské jezero na Wikimedia Commons