Erdenet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Erdenet
Эрдэнэт
Erdenet 01.jpg
Erdenet – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1300 m n. m.
StátMongolskoMongolsko Mongolsko
AjmagOrchonský ajmag
Erdenet
Erdenet
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha208,0 km²
Počet obyvatel97 825 (2017)
Hustota zalidnění470,3 obyv./km²
Správa
Vznik1975
Oficiální webwww.erdenet.mn
Označení vozidelOP
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erdenet (mongolsky Эрдэнэт) je druhé největší město v Mongolsku a hlavní město Orchonského ajmagu. V roce 2006 v něm žilo 83 160 obyvatel. Podle neoficiálních údajů se zvýšil počet obyvatel na cca 150 000, což je dáno intenzivním přílivem obyvatel z venkovských oblastí.[zdroj?!] Nachází se na severu země mezi řekami Selenga a Orchon gol ve vzdálenosti 240 km od hlavního města Ulánbátaru.

Město bylo založeno v roce 1975, když zde bylo objeveno největší naleziště měděné rudy v Asii. Na objevu se významně podílel geolog Emanuel Komínek. Ve městě sídlí mongolsko-ruská těžební společnost Erdenet, která je nejvýznamnějším podnikem ve městě. Její velký povrchový důl na měděnou a molybdenovou rudu se nalézá poblíž města. Ruda se dále zpracovává na koncentrát, který představuje hlavní část mongolského exportu.

Jako každý zásah do přírody však má těžba i svou negativní stránku, a tou jsou rizika spojená s těžbou a úpravou rudy a s depozicí odpadu, tj. možná kontaminace půd, povrchových a podzemních vod, vzdušná prašnost či vstup rizikových prvků do potravinového řetězce. Na řešení této problematiky je zaměřen projekt s názvem "Ekologický audit těženého ložiska Cu-Mo rud Erdenet, Mongolsko", který byl vypracován v rámci pomoci České republiky rozvojovým zemím (Official Development Assistance Programme of the Czech Republic).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Erdenet na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]