Erasistratos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Erasistratos
NarozeníDesetiletí do 300 př. n. l.
Iulis
Úmrtí249 př. n. l.
Samos
Povoláníbiolog, lékař, neurovědec a anatom
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erasistratos, řecky Ἐρασίστρατος (asi 304 př. n. l. – asi 250 př. n. l.) byl starořecký lékař, jeden ze zakladatelů anatomie a patologie, představitel Alexandrijské lékařské školy.[1] Narodil se na ostrově Kou. Pocházel z lékařské rodiny.[2] Učili ho Metrodoros a Theofrastos. Stal se dvorním lékařem Seleuka I. Níkátóra. Pitval lidské mrtvoly a všímal si změn nemocných orgánů, z čehož usuzoval na příčinu smrti, čímž se dostal až na pomezí patologie. Jako první rozlišil mezi senzorickými a motorickými nervy, stejně tak je mu připisováno prvenství v rozlišení cév a žil. Anatomický pokrok dosáhl především při popisu fungování srdce. V mozku popsal koncový mozek a mozeček. Byl prvním představitelem pneumatismu, který byl založen na předpokladu, že život způsobuje jemná pára zvaná pneuma.[3] Jako lékař kladl velký důraz na hygienu. Pravděpodobně spáchal sebevraždu, když pochopil, že trpí nevyléčitelnou chorobou.[4] Zemřel na ostrově Samu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný/Alexandrijská škola lékařská – Wikizdroje. cs.wikisource.org [online]. [cit. 2017-08-24]. Dostupné online. 
  2. Erasistratus facts, information, pictures | Encyclopedia.com articles about Erasistratus. www.encyclopedia.com [online]. [cit. 2017-08-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Erasistratus Of Ceos | Greek physician. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2017-08-24]. (anglicky) 
  4. KÝR, Karel. Výpravy do historie a za záhadami. [s.l.]: E-knihy jedou 132 s. Dostupné online. ISBN 9788075120854. Google-Books-ID: HgiSBQAAQBAJ. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]