Eorpwald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eorpwald
král Východní Anglie
Pozdní ilustrace vraždy Eorpwalda od Johna Speeda, 1611
Pozdní ilustrace vraždy Eorpwalda od Johna Speeda, 1611
Doba vlády od roku 624
Tituly král Východních Anglů
Náboženství synkretický křesťano-pohan
Křest 627 nebo 632
Narození 6. století
Úmrtí 627
Předchůdce Rædwald
Nástupce Ricberht
Dynastie Wuffingové
Otec Rædwald
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eorpwald, psáno také Erpenwald nebo Earpwald, byl anglosaský král království Východní Anglie, které zhruba zahrnovalo současná hrabství Norfolk a Suffolk. Na trůn nastoupil někdy kolem roku 624. Jeho panování nemělo dlouhého trvání, o několik let později byl zavražděn jedním z šlechticů. Stalo se tak někdy mezi lety 627632. Eorpwald nastoupil na trůn jako nezávislý vládce Východních Anglů po svém otci králi Rædwaldovi. Rodem náležel k anglosaské dynastii známé jako Wuffingové, pojmenované po pololegendárním králi Wuffovi.

Lokalizace království Východní Anglie
Mapa uspořádání Británie okolo roku 600

O jeho životě a krátké vládě je známo jen málo, neboť o království Východních Anglů se dochovalo jen málo písemných pramenů. Hlavním zdrojem o Eorpwaldově životě jsou tak pouze latinsky psané Církevní dějiny národa Anglů z pera Bedy Ctihodného, sepsané až v 8. století. Brzy poté, co se Eorpwald stal králem, získal křesťanské vzdělání a byl pokřtěn v roce 627 nebo 632. Nedlouho po jeho konverzi k nové víře byl zabit pohanským šlechticem Ricberhtem, který ho na trůnu patrně vystřídal, nevládl však déle než tři roky. Motiv Ricberhtovy vraždy byl pravděpodobně politický i náboženský. Podle některých historiků jako je Nicholas John Higham byl Eorpwald v očích své šlechty chápán jako vládce příliš poddajný vůči Northumbrii, čili mohl být i považován za panovníka slabého. Po Eorpwaldově smrti došlo k restauraci starých pořádků návratem k původnímu germánskému náboženství. Eorpwald byl prvním anglickým králem, který zemřel z důvodu přijetí křesťanského vyznání mučednickou smrtí. Církev ho po jeho smrti uctívala jako svatého a mučedníka. Eorpwald nicméně nebyl úplným křesťanem, vyznával obě náboženství současně jako jeho otec Rædwald, patrně aby nepůsobil rozkol ve svém království a vyšel vstříc jak církvi, tak i pohanům.

V roce 1939 byla v Sutton Hoo v anglickém Suffolku pod jednou ze dvou velkých mohyl nalezena pohřební loď. Zde pochovaný velmož, s největší pravděpodobností východoanglický panovník, je nejčastěji britskými historiky pokládán za Eorpwaldova otce Rædwalda, není však ani vyloučeno, že zde byl pohřben sám Rædwaldův zavražděný syn.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eorpwald of East Anglia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Rædwald
Znak z doby nástupu král Východních Anglů
Eorpwald
cca 624627/632?
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ricberht