Endrik Wottrich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Endrik Wottrich
Základní informace
Narození 13. října 1964
Celle
Úmrtí 26. dubna 2017 (ve věku 52 let)
Berlín
Povolání zpěvák a operní pěvec
Nástroje hlas
Hlasový obor hrdinný tenor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Endrik Wottrich (13. října 1964 Celle, Německo26. dubna 2017) byl německý operní pěvec s hlasem hrdinného tenora.

Narodil se 13. října 1964 v dolnosaském Celle. Nejprve začal studovat hru na housle, následně přešel ke zpěvu a získal stipendium pro studium na newyorské Juilliard School. V roce 1992 debutoval ve Státním divadle ve Wiesbadenu v roli Cassia v opeře Othello. Od následujícího roku nastoupil ve Státní opeře v Berlíně, kde zůstal po dobu dalších šesti let. Hostoval také v Amsterdamu, Drážďanech, Vídni, Stuttgartu nebo Wiesbadenu.

V roce 1996 poprvé vystoupil v Carnegie Hall spolu s Chamber Orchestra of Europe pod vedením Nikolause Harnoncourta. Téhož roku účinkoval i Bayreuthu jako Mladý námořník v Tristanovi a Isoldě. Zde vystupoval v následujících letech pravidelně. V sezoně 1999/2000 účinkoval v milánské La Scale s dirigentem Riccardem Mutim, a to v Dialozích karmelitek a Fideliu. Od následující sezony se poprvé objevil i v Bonnu v titulní roli Dona Carlose. V dalších letech hrál i v Mistrech pěvcích norimberských či Bludném Holanďanovi v Bayreuthu nebo v Arabelle v pařížském Théâtre du Châtelet, ztvárnil Siegmunda ve Valkýře v drážďanské Semperově opeře i ve Stockholmu, Paříži a Bayreuthu, také titulní roli Parsifala v Bayreuthu či titulní roli Tannhäusera v La Scale.

Roku 2007 debutoval v Royal Opera House Covent Garden v roli Florestana ve Fideliu. Následoval Tambormajor ve Vojckovi, účinkování v Tokiu i v Bavorské státní opeře v Mnichově, titulního Lohengrina hrál také v Tampere. Vystoupil v Sofii i Montréalu jako Samson v Samsonovi a Dalile nebo v Neapoli jako Tristan i jako Rustan v opeře Waltera Braunfelse Sen jako život. V Lipsku se objevil jako Arindal ve Vílách Richarda Wagnera. Ve vídeňské Volksoper účinkoval jako Bakchus v Ariadně na Naxu, jako Siegmund v rámci projektu Wagnerův prsten v jednom večeru či jako Hagenbach v Catalaniho opeře La Wally. Ta zůstala jeho posledním počinem.

Podílel se úlohou Maxe na nahrávce Weberovy opery Čarostřelec spolu s dirigentem Nikolausem Harnoncourtem a Berlínskými filharmoniky pro firmu Teldec, která byla nominována v 39. ročníku Ceny Grammy.

Dne 26. dubna 2017 zemřel ve svých 52 letech na srdeční infarkt.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]