Emma Bejanyan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Emmy
Základní informace
Rodné jménoԷմմա Բեջանյան
Narození12. dubna 1984 (39 let)
PůvodSovětský svaz Jerevan, Arménská SSR, SSSR, dnes ArménieArménie Arménie
Žánrypop music
Povolánízpěvačka
Nástrojehlas
Aktivní roky1993
Příbuzná témataHajer (1994—2000), Mihran Kirakosyan
RodičeDavid Bejanian a Nadezhda Sargsyan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emma Bejanyan, též známá jako Emmy, (arménsky Էմմա Բեջանյան; * 12. dubna 1984 Jerevan, Arménská SSR, SSSR, dnes Arménie) je arménská popová zpěvačka, která reprezentovala Arménii na 56. Eurovision Song Contest v roce 2011 s písní „Boom Boom”.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Během své kariéry získala mnoho hudebních ocenění v mezinárodních hudebních soutěžích a festivalech v Arménii, na Kypru, v Rusku, Sýrii, Německu, na Ukrajině, v Lotyšsku, Estonsku, Gruzii a v České republice.

Dodnes vydala 3 alba, 20 videoklipů, více než 60 skladeb a hostila několik populárních televizních pořadů. Je považována za jednu z nejpopulárnějších a nejvlivnějších zpěvaček Arménie a bývá označována "Princeznou popu" či "Ikonou arménského popu".[1]

1994-2000: Dětství a počátky kariéry[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 12. dubna 1984 v hlavním městě ArménieJerevanu. Matka Naděžda Sargsyan je zpěvačka a hudební producentka a otec David Bejanyan byl sochař a jazzový pianista.

Studovala na jazzové fakultě na Státní konzervatoři v Jerevanu. V roce 1993 nahrála svou první píseň „Hajastan” (Arménie) a v roce 1994 získala svou první cenu pro nejlepší zpěvačku v soutěži Asup Song Competition s písní „Song Funny Rain”. Ve stejném roce se stala členkou hudební skupiny Hajer, ve které zpívala až do roku 2000.[2]

2000-2010: sólová dráha[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z kapely začala pracovat na své sólové kariéře. V roce 2006 vydala své debutové album a rok později své druhé album Emmy.

2010-současnost: Eurovision Song Contest[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2010 se zúčastnila arménského národního kola pro Eurovision Song Contest 2010 s písní „Hey (Let Me Hear You Say)”, kterou nahrála s Mihranem Kirakosyanem. Duo obsadilo druhé místo.

O rok později byla vnitřně vybírána veřejnoprávním vysílatelem pro Eurovision Song Contest 2011, která se konala v Düsseldorfu, Německu. Soutěžní písně, které v národním kole zazněly, byly vybrány bez dohledu veřejnosti. V národním kole byly představeny 4 skladby: „Ayo”, „Hi”, „Goodbye” a „Boom Boom”, ze kterých získala nejvyšší počet hlasů od porotců a diváků píseň „Boom Boom”.

Arménie vystoupila v 1. semifinále dne 10. května, ve kterém se umístila na 12. místě a nepostoupila do finále. Tímto se stala prvním reprezentantem Arménie, který neprošel do finále soutěže.

V červnu 2013 vydala svůj nový singl „Tsiatsan / Qez gta“.[3] V roce 2014 byla porotcem v arménské verzi 3. sezóny pěvecké soutěže X Factor.

Reference[editovat | editovat zdroj]