Emberiza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxEmberiza
alternativní popis obrázku chybí
Sameček strnada černohlavého (Emberiza melanocephala)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Podřádzpěvní (Passeri)
InfrařádPasserida
NadčeleďPasseroidea
Čeleďstrnadovití (Emberizidae)
RodEmberiza
(Linnaeus, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Samička strnada rákosního
Samička strnada zahradního

Emberiza je jeden ze čtyř rodů strnadů z čeledi strnadovití. Další rody strnadů jsou Latoucheornis, Melophus a Miliaria. Jedná se o velmi početný rod, přičemž jeden druh je dokonce již vyhynulý. Zároveň je ale zástupcem rodu i nejznámější druh čeledi strandovitých; strnad obecný. Patří sem ale například i strnad zahradní. Samotný rod poprvé popsal významný švédský biolog Carl Linné ve svém 10. vydání Systema Naturae roku 1758.

Tato skupina je velmi různorodá a ptáci se vyskytují po celém světě a liší se i vzhledem. Obecně jsou to jednotvárně zbarvení ptáci, jejichž zbarvení je převážně hnědé nebo černé, avšak například právě strnad obecný je výrazně žlutý. Podobně je zbarvení strnad černohlavý, který je tak převážně žlutě zbarvený. Druhy strnad hnědohlavý, obojkový, viničný, cvrčivý, obecný, zahradní, bělohlavý, černohlavý, malinký, rolní a strnad rákosní se vyskytují i v Česku, některé zde dokonce hnízdí. Na druhou stranu, strnad japonský obývá převážně, jak již název napovídá, Japonsko.

Ve většině případů jde o ptáky, kterým dle IUCN připadá status málo dotčený (LC), avšak existují výjimky. Mimo prehistorického druhu Emberiza alcoveri mají například strnad obojkový nebo podhorský status zranitelný. Strnadi šedí, bělohrdlí a japonští jsou téměř ohrožení a strnadu Jankowského přísluší status ohrožený.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Emberiza na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]