V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Ema Pechová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ema Pechová
Ema Pechová
Narození 1. ledna 1869
Jičín, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 2. prosince 1965 (ve věku 96 let)
Brno, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Děti Marie Waltrová a Ladislav Pešek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ema Pechová, rozená Emílie Františka Pešková (1. ledna 1869 Jičín[1]2. prosince 1965 Brno), byla česká, především divadelní, herečka, členka Národního divadla v Brně a matka herce Ladislava Peška.

Příbuzenstvo
matka Marie Pešková
otec Josef Pešek
manžel Ladislav Pech
dcera Marie Waltrová
syn Ladislav Pešek
vnučka Olga Zezulová
vnučka Zuzana Pešková

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Jičíně do herecké rodiny Peškových. Už její rodiče, Marie Pešková (18461927) a Josef Pešek (18401906) byli herci u společnosti Elišky Zöllnerové. Dětství Ema (někdy psáno rovněž Emma [2]) prožila u svých prarodičů v Jičíně. Navštěvovala zde měšťanskou školu. V roce 1893 se provdala za svého hereckého kolegu, Ladislava Pecha (18661942). O čtyři roky později se jim narodila dcera Marie, která byla rovněž herečkou. O devět let později syn Ladislav, který se také stal známým českým hercem.

Emu Pechovou jsme mohli vidět pouze ve filmu Mazlíček z roku 1934, kde si zahrála roli matky Pechové. Jinak byla spíše divadelní herečkou. Od roku 1885 nejdříve hrála v divadelních společnostech Františka Pokorného a Františka Trnky, v letech 18931900 byla v angažmá u Vendelína Budila v Plzni, zbytek své profesní kariéry strávila na prknech Národního divadla v Brně (1900–1935). Pedagogicky působila na brněnské konzervatoři (1920–1936).

Na přelomu 50. let musela z divadla odejít kvůli zdravotním komplikacím. Emě velice divadlo chybělo, a tak ještě hrála s ochotníky, ale to bylo záležitostí pouze výjimečnou. V roce 1962 Ema dostala infarkt a byla 14. dnů v nemocnici. O tři roky později zemřela v Brně, 2. prosince ve věku nedožitých 97. let. Pohřbena je u Ústředního hřbitova v Brně po boku svého milovaného manžela, kterého přežila o dvacet tři let.

Citát[editovat | editovat zdroj]

Divadelní Brno má v Emmě Pechové herečku stejně milovanou jako Praha měla Marii Hübnerovou. Vyniká tu nad celou generaci realistických herců, jež zde tvořila po celá desetiletí za podmínek nepříznivých a velmi těžkých...Malá postava, takový laskavý, dobrácký, věčně se usmívající obličej, soustředěný pohled, v němž je mnoho sympatie pro všechny věci života a mnoho vyrovnaného klidu.
— Joža Götzová[3]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu Emílie Františky Peškové farnost Jičín
  2. GÖTZOVÁ, Joža: Profily českých herců. Praha: vyd. S. V. U. Mánes, nedat. (okolo 1931), str. 53
  3. GÖTZOVÁ, Joža: Profily českých herců. Praha: vyd. S. V. U. Mánes, nedat. (okolo 1931), str. 53–4

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]