Elyská katedrála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elyská katedrála
Ely Cathedral 3.jpg
Místo
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Elyská katedrála
Elyská katedrála
Architektonický popis
Stavební sloh románská architektura, gotická architektura v Anglii a normanský sloh
Výstavba 1083
Odkazy
Oficiální web Oficiální web
Kód památky 1331690
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Západní věž katedrály v Ely

Elyská katedrála, oficiálně Katedrální kostel Nejsvětější trojice v Ely (Cathedral Church of the Holy and Undivided Trinity of Ely) je hlavním chrámem Elyské diecéze a sídlem biskupa Anglikánské církve z Ely. Katedrála pochází z roku 1083 a bývá zařazována mezi nejpůsobivější stavby středověku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předcházející budovy[editovat | editovat zdroj]

První křesťanskou stavbu na místě dnešní katedrály nechala postavit Etheldreda, dcera anglosaské královny Anny, která se narodila roku 630. Po rozpadu svého druhého manželství založila roku 673 a řídila klášter v Ely a po její smrti zde byly uloženy její ostatky. Předpokládá se, že klášter byl zbořen po invazi Vikingů v 9. století. Zachoval se jen kostel, který zde existoval až do jeho přestavby v 10. století.

Nový benediktýnský klášter byl na tomto místě postaven v době obnovy klášterů roku 970, kdy byly obnoveny i kláštery v Peterboroughu a Ramsey.

Současná budova[editovat | editovat zdroj]

Stavba současné katedrály byla zahájena roku 1083. Původní anglosaský kostel byl zbořen a do nové katedrály byly přeneseny jen ostatky jeho zakladatelů. Nejstarší částí budovy je příčná chrámová loď, křižující hlavní chrámovou loď pod hlavní věží. Západní věž postavená v románském slohu, vysoká 66 m, byla vybudována v letech 11741197 s dostavbou přístřešku v letech 11981215. Unikátní osmiboká Lantern Tower, široká 23 m a vysoká 52 m, byla postavena na počátku 14. století a nahradila původní věž, která se zřítila.

Katedrála je postavená z kamene dovezeného z Barnacku v Northamptonshire. Celková délka stavby je 172,2 m a délka hlavní lodi je 75 m, což ji činí nejdelší ve Velké Británii.

Roku 1539 v době rušení anglických klášterů za vlády Jindřicha VIII., neutrpěla katedrála vážné škody, byla ale zničena hrobka Etheldredy a poškozeny sochy v její kapli. Katedrála byla brzy, roku 1541, znovu obnovena.

V 17. století byly na severní straně katedrály instalovány gotické dveře, jejichž autorem je Christopher Wren.

Katedrála je používána i v současné době a obsahuje například sbírku barevného skla z období od 13. století až do současnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]