Elul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
◄ Av (měsíc) Elul (אֱלוּל) Tišri ►
Na šofar se troubí během svátku Roš ha-šana.

Na šofar se troubí během svátku Roš ha-šana.
Pořadí měsíce: 6.
Počet dnů: 29
Roční období: léto
Gregoriánský ekvivalent: srpenzáří

Elul (hebrejsky: אֱלוּל; z akkadského elūlu) je dvanáctý měsíc občanského a šestý měsíc biblického židovského kalendáře. Jedná se o letní měsíc, který má 29 dní. Podle gregoriánského kalendáře připadá elul obvykle na srpenzáří.

Měsíc elul je čas pokání a příprav na vysoké svátkyRoš ha-šana a Jom kipur. V aramejštině (jazyku, jímž mluvili Židé v dobách, kdy byla dána měsícům jména), znamená slovo „elul“ „hledání.“ V hebrejštině je elul zkratka, jež sestává z „Ani le-dodi ve-dodi li“ (Já jsem mého milého a můj milý je jen můj, Pís 2, 16), což symbolizuje návrat Izraele k Bohu.

Během měsíce elul je několik změn v liturgii, které směřují k Vysokým svátkům. Každé ráno po skončení ranní modlitby se troubí na šofar (mimo šabat), počínaje Roš chodeš elul (prvním dnem měsíce). Troubení na šofar slouží jako vyburcování člověka z letargie a nutí ho zamyslet se nad uplynulým rokem a připravuje jej na pokání. Jako součást této přípravy je darování potřebným a prošení o odpuštění. Každý den až do Sukot se kromě žalmu pro daný den v týdnu recituje žalm 27.

Kromě troubení na šofar je v průběhu měsíce elul dalším zvykem recitovat slichot (speciální kajícné modlitby). Buď každé ráno před samotnou ranní bohoslužbou (Šacharit) během týdne před poslední středou před Roš ha-šana (Aškenázská tradice) nebo po celý měsíc elul (Sefardská tradice).

Mnoho Židů také navštěvují hroby svých milovaných, během tohoto měsíce, aby vzpomněli a uctily ty, v naší minulosti, kdo nás inspirovali k plnohodnotnějšímu životu v budoucnosti. Další společenský zvyk je začít nebo ukončit všechny dopisy psané v měsíci elul s přáním, aby měl adresát dobrý rok.

Další užití[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo elúl ve Wikislovníku