Elsevier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Elsevier
Základní údaje
Datum založení1880
SídloAmsterdam, Nizozemsko
Adresa sídlaRadarweg 29, Millennium Tower, Nizozemsko
Charakteristika firmy
Produktyknihy, časopisy, informační databáze
Mateřská společnostReed Elsevier
Dceřiné společnostiChurchill Livingstone
Saunders
Knovel
Current Opinion
Cell Press
Bepress
KeAi
Academic Press
Morgan Kaufmann Publishers
Mosby
Identifikátory
Oficiální webwww.elsevier.com
LEI549300CK8SNXO0RB7F13
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elsevier (čtěte: [ˈɛlzəvir]) je nizozemské vydavatelství, které vydává odbornou a lékařskou literaturu. Elsevier vydává ročně více než 500 000 článků ve 2 500 časopisech. Jeho archivy obsahují přes 17 milionů dokumentů a 40 000 elektronických knih. Celkový roční počet stažení publikací činí více než 1 miliardu.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena roku 1880. Název Elsevier byl převzat ze jména rodu Elzevierů – rodiny provozující původní vydavatelství od roku 1580. Spolupráce s různými osobnostmi, například i s Julesem Vernem[zdroj?] či Stephenem W. Hawkingem[zdroj?] vedla k vytvoření základů vydavatelské činnosti v oblasti vědy a medicíny.

Z malého nizozemského vydavatelství zaměřeného na odbornou literaturu se Elsevier postupně vypracoval v mezinárodní multimediální vydavatelskou společnost. Dnes je součástí Reed Elsevier group LPC, předního světového poskytovatele profesionálních informačních řešení v oblasti vědy, medicíny, práva a rizik, a také podnikatelských sektorů, které jsou společným vlastnictvím Reed Elsevier PLC a Reed Elsevier NV. V roce 2012 měla společnost obrat 2,063 miliard liber (o 0,2 % více než v roce 2011). Provozní zisk činil 780 milionů liber (o 1,6 % více než v předcházejícím roce).

Publikuje více než 2 000 časopisů a vydala již téměř 20 000 knižních titulů, včetně hlavních referenčních děl od Mosby a Saunders. Spolupracuje s celosvětovými vědeckými a zdravotnickými komunitami.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Společnost má dvě provozní divize:

  • Science & Technology, jejímž cílem jsou akademické a vládní výzkumné organizace, podnikové výzkumné laboratoře, knihkupci, knihovníci, vědečtí výzkumníci, autoři a editoři.
  • Health Sciences – cílovou skupinou pro tuto divizi jsou lékaři, zdravotní sestry, zdravotnické a pečovatelské školy a jejich studenti, výzkumní pracovníci, farmaceutické společnosti, nemocnice a výzkumné instituce.

Produkty a služby[editovat | editovat zdroj]

Produkty a služby vydavatelství (obou divizí) zahrnují tištěné a elektronické verze časopisů, učebnic a referenčních děl, které se zabývají tématy z oblasti medicíny, věd o živé a neživé přírodě a z oblasti humanitních a společenských věd.

Vydávají se ve 12 jazykových mutacích, zahrnujících například angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, portugalštinu, polštinu, japonštinu a čínštinu.

Mezi stěžejní publikace patří: The Consult series, Virtual Clinical Excursion a hlavní referenční práce jako Gray's Anatomy, Nelson Pediatrics, Dorland's Illustrated Medical Dictionary, Netter's Atlas of Human Anatomy a časopisy jako The Lancet a Cell.

Mezi hlavní produkty a služby patří také online informační databáze ScienceDirect, Scopus, Reaxys, Scirus, EMBASE, Engineering Village, Compendex, ClinicalKey, Cell, SciVal, Mosby's Nursing Suite nebo Pure.

Kritika a diskuze k cenové politice[editovat | editovat zdroj]

V uplynulých letech společnost čelila kritice za svoji cenovou politiku. Kritika se týkala přechodu společnosti k systému Open Access a cen jednotlivých produktů a služeb. V roce 2012 ve Spojeném království vznikla petice, kterou podepsalo 13 000 výzkumných pracovníků.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Elsevier. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) Page Version ID: 1072401191. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]