Elsevier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elsevier
Založeno 1880
Sídlo Amsterdam, Nizozemsko
Produkty knihy, časopisy, informační databáze
Mateřská společnost Reed Elsevier
Oficiální web www.elsevier.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elsevier (čtěte: [ˈɛlzəvir]) je nizozemské vydavatelství, které vydává odbornou a lékařskou literaturu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena roku 1880. Název Elsevier byl převzat ze jména rodu Elzevierů – rodiny provozující původní vydavatelství od roku 1580. Spolupráce s různými osobnostmi, například i s Julesem Vernem[zdroj?] či Stephenem W. Hawkingem[zdroj?] vedla k vytvoření základů vydavatelské činnosti v oblasti vědy a medicíny.

Z malého nizozemského vydavatelství zaměřeného na odbornou literaturu se Elsevier postupně vypracoval v mezinárodní multimediální vydavatelskou společnost. Dnes je součástí Reed Elsevier group LPC, předního světového poskytovatele profesionálních informačních řešení v oblasti vědy, medicíny, práva a rizik, a také podnikatelských sektorů, které jsou společným vlastnictvím Reed Elsevier PLC a Reed Elsevier NV. V roce 2012 měla společnost obrat 2,063 milionů liber (o 0,2 % více než v roce 2011). Provozní zisk činil 780 milionů liber (o 1,6 % více než v předcházejícím roce).

Publikuje více než 2 000 časopisů a vydala již téměř 20 000 knižních titulů, včetně hlavních referenčních děl od Mosby a Saunders. Spolupracuje s celosvětovými vědeckými a zdravotnickými komunitami.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Společnost má dvě provozní divize:

  • Science & Technology, jejímž cílem jsou akademické a vládní výzkumné organizace, podnikové výzkumné laboratoře, knihkupci, knihovníci, vědečtí výzkumníci, autoři a editoři.
  • Health Sciences - cílovou skupinou pro tuto divizi jsou lékaři, zdravotní sestry, zdravotnické a pečovatelské školy a jejich studenti, výzkumní pracovníci, farmaceutické společnosti, nemocnice a výzkumné instituce.

Produkty a služby[editovat | editovat zdroj]

Produkty a služby vydavatelství (obou divizí) zahrnují tištěné a elektronické verze časopisů, učebnic a referenčních děl, které se zabývají tématy z oblasti medicíny, věd o živé a neživé přírodě a z oblasti humanitních a společenských věd.

Vydávají se ve 12 jazykových mutacích, zahrnujících například angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, portugalštinu, polštinu, japonštinu a čínštinu.

Mezi stěžejní publikace patří: The Consult series, Virtual Clinical Excursion a hlavní referenční práce jako Gray's Anatomy, Nelson Pediatrics, Dorland's Illustrated Medical Dictionary, Netter's Atlas of Human Anatomy a časopisy jako The Lancet a Cell.

Mezi hlavní produkty a služby patří také online informační databáze ScienceDirect, Scopus, Reaxys, Scirus, EMBASE, Engineering Village, Compendex, ClinicalKey, Cell, SciVal, Mosby's Nursing Suite nebo Pure.

Kritika a diskuze k cenové politice[editovat | editovat zdroj]

V uplynulých letech společnost čelila kritice za svoji cenovou politiku. Kritika se týkala přechodu společnosti k systému Open Access a cen jednotlivých produktů a služeb. V roce 2012 ve Spojeném království vznikla petice, kterou podepsalo 13 000 výzkumných pracovníků.[zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]