Elita (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Elita
AutorKiera Cassová
Původní názevThe Elite
ZeměSpojené státy americké
JazykAnglický jazyk
Literární druhNovela, román pro mladistvé
VydavatelHarperTeen
Datum vydání23. dubna 2013
Český vydavatelAlbatros Media a.s., 2016
Počet stran280
ISBN978-80-7447-861-1
Předchozí a následující dílo
Selection - Selekce The One - První

The Heir - Dcera

The Crown - koruna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elita je román pro mladistvé z roku 2013. Napsala jej americká autorka Kiera Cassová. První kniha Selekce byla vydalo 24. dubna 2014[rozpor] nakladatelství Harper Collins Publishers LLC a byl také jednou z možností pro potenciální seriál skrz The CW, ale nebyl vybrán. Na Selekci navazuje z roku 2013 kniha Elita. následuje třetí kniha První. Čtvrtá kniha byla vydána dne 5. května v roce 2015 (anglická verze), The Heir, u nás přeložena jako Dcera. Jako poslední díl byla vydána pátá kniha Crown, u nás[ujasnit] jako Koruna. V Anglii dále vyšla i novela The Prince vyprávěna z pohledu prince Maxona, spolu s ní vyšla i novela z pohledu Aspena - The Guard. Další dvě novely, The Queen a The Favourite byly také vydány pouze v anglickém jazyce.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V království Illea život není vůbec lehký. Je to svět rozdělený do osmi kast podle sociálního a ekonomického postavení. Hlavní postava America je z páté kasty, kde jsou lidé umělecky založení a vede se jim trochu hůře. Nikdy neuvažovala o pozornosti a o životu v paláci, ale pak se dostala do selekce, kde spolu s ní bylo 35 dívek, postupně však byly vyřazeny a v soutěži jich zbylo jen 6. Dívky soutěží o srdce prince Maxona, ale tyto boje jsou tvrdší než kdy dříve. America neví pro koho se má rozhodnout a po kom vlastně touží? Je to princ Maxon, se kterým by žila jako v pohádce? Aspen její první láska, se kterou se ukrývala a která ji zlomila srdce? Okamžik rozhodnutí se neodvratně blíží. Všechny členky Elity přesně vědí co chtějí, pro co se rozhodne nerozhodná America?

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2021 bylo oznámeno, že se Netflix ujímá filmové adaptace na první knihu ze série, Selekci. Na režisérské křeslo usedla Haifaa Al-Mansourová, scénáře se ujala Katie Lovejoyová. Součástí štábu jsou také Denise Di Novi, Alison Greenspanová a Pouya Shahbazian. Cast známý není. Film ani pravý trailer na film zatím neexistují.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • America Singerová – protagonistka a vypravěčka novely a členka elity, která soupeří o ruku prince Maxona. Americe je 17 let a má ohnivě zrzavé vlasy a ledově modré oči. Je pro Maxona velmi důležitá. Narodila se v páté kastě, což jí dalo práci muzikantky. Je popisována jako divoká. Je ráda nezávislá.
 • Maxon Schreave – princ z Illée, ten se nakonec musí rozhodnout, kterou z Elity si vybere za manželku. Baví ho fotografování a je blonďatý.
 • Aspen Leger – palácová stráž a bývalý přítel Ameriky, který chtěl, aby se měla lépe a přihlásila se do Selekce. Má tmavé vlasy a dříve byl v šesté kastě.
 • Marlee Tamesová – Členka elity a nejlepší přítelkyně Ameriky, skrývá tajemství. Je blonďatá a Amerika ji má velmi ráda. Dříve žila ve čtvrté kastě.
 • Kriss Ambersová – Člen elity. Má hnědé vlasy a byla ve třetí kastě. Amerika poznamenává, že Kriss se v průběhu knihy sblížila s Maxonem.
 • Elise Whisksová – členka Elity, která má rodinné vazby na Novou Asii, zemí, se kterou Je Illéa ve válce.
 • Natalie Luca – Členka Elity, která řeší rodinnou tragédii (její sestru zabili rebelové). Je blonďatá a Amerika ji vnímá jako někoho, kdo má hlavu v oblacích.
 • Celeste Newsome – Členka Elity, je členkou druhé kasty a pracovala jako modelka. Celeste je bruneta. Celeste a Amerika spolu nevycházejí a často jsou v konfliktu.
 • Clarkson Schreave – král Illéy a Maxonův otec, je často vnímán jako přísný. Holky reagují strachy, když se naštve. Amerika ho nemá ráda. Je to typický diktátor a manipulátor.
 • Amberly Schreave – královna Illéa a Maxonova matka. Pochází z jihu a byla dříve ve čtvrté kastě, dokud se neprovdala za krále Clarksona na konci jeho Výběru. Je Amerikou popisována jako laskavá a vybranými dívkami je mentorkou. Král se k ní chová jako k poddané
 • Carter Woodwork – býval palácovou stráží, jednou byl přistižen při aféře s Marlee a byl předělán na osmou kastu.