Elipsion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elipsion
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
Adresa Senec, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elipsion je dům u Slunečních jezer v Senci na ulici Rybářská 23 z let 20002002.

Architektem je Ivan Matušík, s nímž spolupracovali Jozef Pavelčák, Ján Bustin a František Šuppa. Investorem byli Xenie a Martin Lettrichovi. Dodavatelem stavby byly firmy Montzvar Stará Ľubovňa a Dachstav Malacky.

Idea[editovat | editovat zdroj]

Celková koncepce domu prozrazuje inspiraci designem letadla či lodě. Jejich dokonalá funkčnost determinuje i estetiku. Je třeba si všimnout úzkou spjatost se slovenskou lidovou architekturou, kterou prozrazuje půdorys domu a čistě vybílený interiér.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Úzká parcela v poblíž Slunečních jezer předurčila jednotraktovou koncepci domu. Konstrukční základ domu vytvořilo sedm nosných eliptických žeber z ocelového T profilu, které v sobě integrují do jednoho stavebního korpusu všechny horizontální i vertikální konstrukce. Obal domu sestává z podélných a příčných fošen s tepelnou izolací a z originálně řešené dvouplášťové dřevěné skořápky. Obě čela elipsovitého segmentu jsou zaskleny a z vnější strany ukončeny plátěnou výplní. Část vnitřních prostor je oddělená transparentními dělícími posuvnými stěnami.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Do interiéru vstupujeme z východní strany, přes zádveří a zasklené dveře se dostaneme přímo do společenské části domu. Oproti vstupu je umístěno wc a prostor pro kotel, který vytápí pomocí podlahového topení celý objekt. Všechny povrchy stěn pokrývá bílá tapeta na bázi plastu. Obývací pokoj s kuchyní a s jídelnou tvoří jeden prostor. Kuchyni tvoří jen spodní zásuvné kontejnerové skříňky. Po levé straně kuchyňské linky je situována malá spižírna, po pravé straně je průběžná chodba, kterou z vnější strany lemují skříňky. Společenská část domu s krbem a ležérním nábytkem, který přesně odpovídá životnímu stylu majitelů domu, dělí od okolního prostředí zasklená stěna s výhledem na hlavní přístup k domu. Na západní straně domu se nachází terasa v létě zastřešená speciální textilií. Průběžnou chodbou se vedle šatníku, koupelně '(s vanou, umyvadlem, sprchovým koutem otevřeným) a dětské pokoje, které jsou odděleny od chodby systémem posuvných dveří dostaneme do ložnice. Pracovna je situována na severovýchod. V celém domě - na ploše 100 m² je jednotná kamenná dlažba ze spišského travertinu. Dům kromě zasklených vertikálních stěn s okolím "komunikuje" i prostřednictvím střešních oken.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elipsion na slovenské Wikipedii.