Eliška Cílková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. MgA. Eliška Cílková
Narození 24. března 1987
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Vzdělání Akademie múzických umění v Praze
Povolání hudební skladatelka
Titul inženýr Magistr
Ocenění

Czech Press Photo Video Feature 2016 hudební dokument

Cena AHUV 2015 za nejlepší českou skladbu vážné hudby
Rodiče Václav Cílek
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eliška Cílková (* 24. března 1987, Praha, Československo) je česká hudební skladatelka. V roce 2016 získala prestižní cenu Czech Press Photo Video Feature 2016 za hudební dokument, a ve stejném roce i cenu z mezinárodní skladatelské soutěže Musica Nova.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Hře na klavír a kompozici se věnovala již od dětství a po maturitě na přírodovědném gymnáziu pokračovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka studiem dirigování a skladby.

V letech 2009–2012 studovala kompozici na Vysokou školu Múzických Umění v Bratislavě. Na přelomu roku 2010/2011 absolvovala půlroční studijní stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kde se věnovala hudbě pro média a skladbě pod vedením prof. Reinhard Kargera. Účastnila se také mezinárodních skladatelských kurzů Liszt The Progressive v Eisenstadtu (prof. Tibor Nemeth) a mezinárodních skladatelských kurzů pro skladatele a perkusionisty v Trstěnicích. V 2014 zakončila titulem MgA. magisterský stupeň studia Skladby na AMU v Praze (doc. Hanuš Bartoň). Jako skladatelka byla pozvána na mezinárodní hudební konferenci do polské Varšavy, kde složila jednu z částí Svity Národů Evropy, další významným působením bylo také Art Symposium v rakouském Oslipu, jehož výsledná expozice a společný koncert skladatelů bude v Theatro La Fenice v Benátkách. Eliška Cílková působí od roku 2014 na katedře skladby Columbia University v New Yorku, je stipendistkou programu Fulbright.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

V letech 2012 - 2016 se intenzivně věnovala zvukové krajině zóny. Autorské projekty Sounds of Chernobyl Zone, Pripyat Piano anebo kompozice Zóna, zahrnovaly multimediální výstavy, sonické kompozice a také dokumentární hudební kompilaci. (Pripyat Piano, MATHKA 2013).

Mezi její skladatelské portfolio okrajově patří i hudba filmová. (あとむか/GENPATSU - režie L. Hashimoto, LIGHTA - režie Andrej Gregorčok a další) i hudba jiných žánrů (jazzově laděné album písní pro dětské hráče: 4 skladby pro housle a klavír, vydalo AMOS EDITO roku 2010 v notové podobě). Její skladby již zazněly na mnoha českých i světových festivalech (ATHENA FESTIVAL, NEXT WAVE, SOOZVUK, ORFEUS, BEZRUČOVA OPAVA) a byly vydané na CD, LP i v tištěné notové podobě (AMOS EDITIO: 4 skladby pro housle a klavír).

Eliška Cílková je držitelkou cenu AHUV za rok 2015 a skladbu pro komorní obsazení. Také Ceny Czech Press Photo Video Feature 2016, a Musica Nova 2016. Tři rozdílné ceny dokazují její umělecké nadání, a smysl pro propojení jednotlivých oborů. Žije se svou rodinou v Praze.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 2017: Skladatelská soutěž Dvořákovo Příbramsko
  • 2016: CZECH PRESS PHOTO VIDEO FEATURE - hudební dokument
  • 2016: Musica Nova : https://musicanova.seah.cz/vysl/2016.pdf
  • 2015: AHUV Nejlepší česká skladba - vážná hudba (Skladatel do 30 let, Mezinárodní Skladatelská Soutěž Generace: Janáčkův Máj)
  • 2013: 2. Znělka pro město Bruntál
  • 2011: Věta pro velký symfonický orchestr, mezinárodní skladatelská soutěž Gramodeska

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]