Eliška Cílková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ing. MgA. Eliška Cílková
Narození 24. března 1987
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Vzdělání Akademie múzických umění v Praze
Povolání hudební skladatelka
Titul inženýr Magistr
Ocenění Cena AHUV 2015 za nejlepší českou skladbu vážné hudby
Rodiče Václav Cílek
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eliška Cílková (* 24. března 1987, Praha, Československo) je česká hudební skladatelka známá především ve spojení se zvukovou dokumentací černobylské oblasti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Hře na klavír a kompozici se věnovala již od dětství a po maturitě na přírodovědném gymnáziu pokračovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka studiem dirigování a skladby.

V letech 2009–2012 studovala kompozici na Vysokou školu Múzických Umění v Bratislavě. Na přelomu roku 2010/2011 absolvovala půlroční studijní stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kde se věnovala hudbě pro média a skladbě pod vedením prof. Reinhard Kargera. Účastnila se také mezinárodních skladatelských kurzů Liszt The Progressive v Eisenstadtu (prof. Tibor Nemeth) a mezinárodních skladatelských kurzů pro skladatele a perkusionisty v Trstěnicích. V roce 2011 absolvovala Českou zemědělskou univerzitu v oboru Fytotechnika. V 2014 zakončila titulem MgA. magisterský stupeň studia Skladby na AMU v Praze (doc. Hanuš Bartoň). Jako skladatelka byla pozvána na mezinárodní hudební konferenci do polské Varšavy, kde složila jednu z částí Svity Národů Evropy, další významným působením bylo také Art Symposium v rakouském Oslipu, jehož výsledná expozice a společný koncert skladatelů bude v Theatro La Fenice v Benátkách. Eliška Cílková působí od roku 2014 na katedře skladby Columbia University v New Yorku, je stipendistkou programu Fulbright.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

V posledních letech se intenzivně věnuje zvukové krajině černobylské zóny. Autorské projekty Sounds of Chernobyl Zone, Pripyat Piano anebo kompozice Zóna, zahrnují multimediální výstavy, sonické kompozice a také debutové album (Pripyat Piano, MATHKA 2013).

Mezi její skladatelské portfolio však patří i hudba po filmy a média (あとむか/GENPATSU - režie L. Hashimoto, LIGHTA - režie Andrej Gregorčok a další) i hudba jiných žánrů (jazzově laděné album písní pro dětské hráče: 4 skladby pro housle a klavír, vydalo AMOS EDITO roku 2010 v notové podobě). Její skladby již zazněly na mnoha českých i světových festivalech (ATHENA FESTIVAL, NEXT WAVE, SOOZVUK, ORFEUS, BEZRUČOVA OPAVA) a byly vydané na CD, LP i v tištěné notové podobě (AMOS EDITIO: 4 skladby pro housle a klavír).

Eliška Cílková je držitelkou cenu AHUV za rok 2015 a skladbu pro komorní obsazení.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 2015: AHUV Nejlepší česká skladba - vážná hudba (Skladatel do 30 let, Mezinárodní Skladatelská Soutěž Generace: Janáčkův Máj)
  • 2013: 2. Znělka pro město Bruntál
  • 2011: Věta pro velký symfonický orchestr, mezinárodní skladatelská soutěž Gramodeska

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]