Elektrárna Dětmarovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elektrárna Dětmarovice
Celkový pohled na elektrárnu
Celkový pohled na elektrárnu
StátČeskoČesko Česko
UmístěníDětmarovice
Začátek výstavby1971
Dokončení1975–1976
VlastníkČEZ
Tepelná elektrárna
Palivočerné uhlí
Elektrická energie
Celkový výkon800 MW(nyní 600MW)
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elektrárna Dětmarovice je tepelná elektrárna společnosti ČEZ u obce DětmaroviceMoravskoslezském kraji. Leží v těsné blízkosti polských hranic. Její instalovaný výkon je 800 MW a je tak nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlíČesku. Elektrárna ročně vyprodukuje okolo 3 TWh elektrické energie. Elektrárna se zabývá také výrobou tepla, které dodává především do Orlové. V květnu 2009 začala výstavba horkovodu do města Bohumín, který byl dokončen na podzim 2010.

Historie elektrárny[editovat | editovat zdroj]

Výstavba elektrárny byla zahájena roku 1971 a spouštění čtyř bloků probíhalo postupně od května 1975 do listopadu 1976. Generálním projektantem stavby byl Energoprojekt Praha, stavbu provedla firma VOKD Ostrava, dodavatelem technologie byla Škoda Plzeň. Odsířena byla v roce 1998.

Zdroj uhlí[editovat | editovat zdroj]

Umístění elektrárny bylo zvoleno s ohledem na blízkost černouhelných dolů Ostravsko-karvinského revíru. Elektrárna spalovala černé uhlí pouze z místních zdrojů, ale po roce 2000 se začalo v menší míře využívat také hnědé uhlí ze severozápadních Čech. Také začaly dodávky levnějšího černého uhlí z Polska a Ukrajiny.

Uhlí z blízkých dolů OKD je dopravováno výhradně vlaky dopravce Advanced World Transport, který také provozuje vlečku elektrárny a vykládku uhlí ze samovýsypných vozů v hlubinném zásobníku. AWT zajišťuje i provoz zauhlování.

Požár (2017)[editovat | editovat zdroj]

V dopoledních hodinách dne 28. července 2017 došlo k masivnímu požáru dětmarovické elektrárny. Hasičům se podařilo plameny lokalizovat ještě týž den okolo 18. hodiny. Další dva dny pak – pod kontrolou – nechávali dohořet několik ohnisek a ochlazovali tlakové lahve. V pondělí 31. července byl požár prohlášen za definitivně uhašený.

Oheň zasáhl jeden z absorbérů;[p 1] kvůli rozhodnutí o jeho dalším osudu byl přivolán statik. Elektrárna se v důsledku havárie octnula mimo provoz. Příčina požáru i výše škod budou určeny na základě úsilí vyšetřovatelů z řad policie a hasičstva.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Absorbér je zařízení pro snižování emisí síry.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. plk. Elektrárna Dětmarovice po požáru stále nejede. Právo. 1. 8. 2017, roč. 27, čís. 176, s. 7. ISSN 1211-2119. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]