Přeskočit na obsah

Elektropop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Electropop)
Elektropop
Původ ve stylechDream pop, Europop, Dance-pop, indie dance Trance
Všeobecná popularita80. léta 20. století
Odvozené stylyElektronická, Electronica, Pop music

Elektropop, electropop nebo technopop je zvláštní styl synth-popu (někdy užívano synonymně) který vznikl na přelomu 70. a 80. let 20. století. V 90. letech jeho popularita klesla, ale v první dekádě 21. století zažil návrat. Elektropop je často charakterizován elektronickým a opakujícím se zvukem, silnější důraz na elektronický zvuk jej liší od synthpopu.[1] Přelomovým byl singl Don't You Want Me od The Human League z roku 1981.[2]

Elektropopové písně jsou většinou popové písně s jednoduchými, chytlavými melodiemi a rytmy, ale liší se od písní taneční hudby, které žánr electropop pomohl inspirovat jako techno, dub, house nebo electroclash. Elektropop klade důraz na hudební kompozici nad schopnost tančit. Electropop je spojen s novoromantickým módním hnutím na počátku 80. let a se synthpopovými a electroclash směry v 90. letech. Z elektropopu čerpala ve svém albu Happier Than Ever z roku 2021 zpěvačka Billie Eilish.[3]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Electropop na anglické Wikipedii.

  1. JONES, Hollin. Music Projects with Propellerhead Reason: Grooves, Beats and Styles from Trip Hop to Techno. Kent: PC Publishing, 2006. ISBN 978-1-870775-14-4. S. 107. (anglicky) 
  2. PUTERBAUGH, Parke. Anglomania: The Second British Invasion. Rolling Stone [online]. 1983-11-10. Dostupné online. (anglicky) 
  3. ŠKODA, Honza. Šťastnější a dospělejší než kdy jindy? Billie Eilish vydala desku, na níž řeší úskalí globální slávy. ct24.ceskatelevize.cz [online]. 2021-08-03. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]