Eleazar Sukenik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eleazar Sukenik
E L Sukenik 1951.jpg
Narození 12. srpna 1889
Bělostok
Úmrtí 28. února 1953 (ve věku 63 let)
Jeruzalém
Místo pohřbení hřbitov v Sanhedrii
Manžel(ka) Hasya Sukenik
Děti Jiga'el Jadin
Yossi Yadin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eleazar Lipa Sukenik (hebrejsky: אלעזר ליפא סוּקֶנִיק‎‎, narozen 12. srpna 1889, Białystok, Polsko28. února 1953, Jeruzalém, Izrael) byl izraelský archeolog a profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Poté co v roce 1911 přijel do Palestiny, pracoval jako učitel a průvodce. Zúčastnil se tzv. „Války jazyků“, jež vypukla v roce 1913 mezi sionistickými aktivisty.

Během první světové války sloužil v Britské armádě ve 40. pěchotním batalionu, který byl známý pod označením Židovská legie. Byl ateista.

Mimo výrazný podíl na vykopávkách v Jeruzalémě sehrál významnou roli při založení fakulty archeologie při Hebrejské univerzitě. Uvědomoval si důležitost Svitků od Mrtvého moře a udělal vše pro to, aby je Izrael získal. V roce 1948 publikoval článek, který spojuje svitky a jejich obsah s komunitou Esejců. Tato myšlenka se posléze stala standardním výkladem původu těchto svitků.

Byl otcem vojáka, politika a archeologa Jigaela Jadina, herce Jossi Jadina a Mati Jadina, jenž byl zabit v bojích Války za nezávislost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eleazar Sukenik na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]