Přeskočit na obsah

Ekonomika s vysokými příjmy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ekonomika s vysokými příjmy je definována Světovou bankou jako země s hrubým národním produktem na obyvatele 13 845 USD v roce, nebo vyšším. Údaj se počítá pomocí Atlasovy metody.[1]

Výraz „s vysokými příjmy“ se často zaměňuje s pojmy „první svět“ a „rozvinutá země“, technické definice těchto pojmů se však liší. Například, termín „první svět“ běžně označuje země, které byly během studené války na straně USA a NATO.

Několik institucí, jako je Central Intelligence Agency (CIA) nebo Mezinárodní měnový fond (MMF), zohledňuje při klasifikaci zemí jako „rozvinutých“ nebo „vyspělých ekonomik“ i jiné faktory než jen vysoký příjem na obyvatele. Podle OSN mohou být například některé země s vysokými příjmy také rozvojovými zeměmi. Takto klasifikovány jsou například země GCC.

Přestože je Vatikán suverénním státem, Světová banka jej podle této definice neklasifikuje.

Mapa ekonomik Světové banky s vysokými příjmy v roce 2019; ekonomiky s vysokými příjmy jsou označeny modře, zatímco bývalé ekonomiky s vysokými příjmy jsou zobrazeny modrozelenou.

Seznam ekonomik s vysokými příjmy (ve fiskálním roce 2024)[editovat | editovat zdroj]

Podle Světové banky je následujících 83 zemí (včetně teritorií) klasifikováno jako „ekonomiky s vysokými příjmy“.[1] V závorkách je uveden rok (roky), během kterého byly takto klasifikovány; klasifikace začala v roce 1987. K fiskálnímu roku 2024 jsou vysokopříjmové ekonomiky ty, které měly v roce 2022 HND na hlavu 13 845 USD nebo více.[1]

Členové OSN s vysokými příjmy[editovat | editovat zdroj]

Nečlenové OSN s vysokými příjmy[editovat | editovat zdroj]

Bývalé ekonomiky s vysokými příjmy[editovat | editovat zdroj]

Rok(y), během něhož tuto klasifikaci zastávaly, jsou uvedeny v závorkách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Bank high-income economy na anglické Wikipedii.

  1. a b c World Bank Country and Lending Groups – World Bank Data Help Desk. datahelpdesk.worldbank.org [online]. [cit. 2024-03-01]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]