Ekonomická integrace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ekonomická integrace znamená, že se ekonomiky rozdílných zemí navzájem propojují a odstraňují se bariéry vzájemného obchodu. Ekonomická integrace má tedy za cíl podporu vzájemného obchodu a tím zlepšování životní úrovně obyvatel. Podle uznávaných ekonomických teorií Davida Ricarda a dalších znamená obchod mezi jednotlivými zeměmi přínos pro všechny zapojené země (tzv. princip komparativních výhod).

Zóna volného obchodu[editovat | editovat zdroj]

Zóna volného obchodu je nejnižším stupněm ekonomické integrace. V praxi to znamená, že se dvě a více zemí dohodne, že navzájem sníží či úplně odstraní cla na některé výrobky (převážně z oblasti průmyslové výroby, daleko méně často na zemědělské výrobky). Příklady zón volného obchodu (členské státy k 1.7.2013):

Celní unie[editovat | editovat zdroj]

Celní unie je sdružení států, které se dohodly na omezení vzájemných obchodních bariér a zároveň uplatňují společné celní sazby vůči třetím zemím (tzv. společný celní sazebník).

Příklady celních unií[editovat | editovat zdroj]

Společný trh[editovat | editovat zdroj]

Společný trh znamená již vysoký stupeň ekonomické integrace. Členské státy odbouraly veškerá cla, používají společný celní sazebník vůči třetím zemím a je mezi nimi zabezpečen volný pohyb zboží, služeb, práce a kapitálu. Příklad: Evropské společenství v 80. letech.

Jednotný vnitřní trh je vyšší stádium společného trhu - státy zavedly společné technické a jiné normy na výrobky a vnitřní hranice mezi členskými státy již neexistují. Příkladem je Evropská unie od 1. 1. 1993.

Hospodářská a měnová unie[editovat | editovat zdroj]

Ekonomiky zemí v hospodářské unii jsou již plně zapojeny do jednotného vnitřního trhu a navíc přenášejí část svých pravomocí na nadnárodní instituce (ty mohou například spolurozhodovat o obchodní politice, sociální sféře nebo rozpočtových deficitech členských zemí). Měnová unie znamená, že členské státy navíc používají společnou měnu jako zákonné platidlo. Ve fázi hospodářské a měnové unie je v současnosti Evropská unie.

Úplná ekonomická a politická integrace[editovat | editovat zdroj]

Vrcholem ekonomické integrace je úplná ekonomická a politická integrace, kdy původně samostatné státy splynuly v nový celek, který je řízený z jednoho centra. Příkladem je sjednocení Německa v roce 1990.

Související články[editovat | editovat zdroj]