Eimeria acervulina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxEimeria acervulina
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
ŘíšeChromalveolata
KmenApicomplexa
TřídaConoidasida
ŘádEimeriida
ČeleďEimeriidae
RodEimeria
Binomické jméno
Eimeria acervulina
Tyzzer, 1929
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eimeria acervulina je kokcidie parazitující u kura domácího. Je považována za mírně patogenní, v závislosti na izolátu, počtu pozřených oocyst a imunitním stavu hostitele. Infekce se projevuje snížením hmotnostních přírůstků, zhoršenou konverzí krmiva, redukcí snášky u nosnic, depigmentací kůže, někdy i zvýšenou mortalitou.

U komerčně chované drůbeže se vyskytuje poměrně často. Oocysty jsou ovoidního tvaru a dosahují průměrné velikosti 18,3 x 14,6 µm. Vývoj probíhá v duodenu, schizogonie má 4 fáze. Důležitým diagnostickým znakem je velikost oocyst, ale vzhledem k její značné variabilitě se doporučuje změřit nejméně 10 oocyst. Minimální prepatentní doba (interval od počátku infekce až po vyloučení prvních oocyst) je u E. acervulina 97 hodin a minimální sporulační doba (doba potřebná k dozrání oocysty do infekčního stavu) činí 17 hodin (obě hodnoty jsou delší než u E. mivati a E. praecox). Maximální reprodukce zjištěná po pozření 1 oocyty – 72 000 oocyst.

Pitevní nález je při lehké infekci omezen na sliznici duodenální kličky, ale při těžší infekci se změny rozšiřují na celé střevo a léze se mohou překrývat nebo splývat. Při lehčích infekcích se pozorují podélně nebo příčně probíhající světlé okrsky až pruhy prosvítající i přes serózu střeva, tvořené shluky (koloniemi) schizontů, gametocytů a dospívajících oocyst. Otiskové preparáty ze střevních změn obsahují velký počet oocyst. Při těžších infekcích tyto okrsky splývají a stěna střeva je zesílená. Sliznice střeva je v různém stupni překrvena. Změny je možné zaměnit s infekcí E. mivati.[1]

Literatura

  • KLIMEŠ, B. Choroby drůbeže. 1. vyd. Praha: SZN, 1970. 544 s. 
  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – metabolické poruchy, parazitární infekce nemoci trávicího ústrojí. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2003. 167 s. ISBN 80-7305-456-6. 
  • SAIF, Y.M. et al. Diseases of Poultry. 11. vyd. Ames, USA: Iowa State Press, Blackwell Publ. Comp., 2003. 1231 s. ISBN 0-8138-0423-X. (anglicky) 

Reference

  1. Calnek, B.W. et al. (1997): Diseases of Poultry. 10th Edit., Mosby-Wolfe Publishing, London, England, 1080 s.

Související články