Eightsovo pobřeží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zátoka Pine Island se zařezává do Walgreenova (vlevo) a Eightsova (vpravo) pobřeží

Eightsovo pobřeží je část pobřeží Západní Antarktidy mezi mysy Waite a Pfrogner. Je součástí Ellsworthovy země a rozléhá se mezi 103°24' and 89°35' západní délky.

Popis a pozorování[editovat | editovat zdroj]

Směrem na západ od něj se nachází Walgreenovo pobřeží, na východě na ně navazuje pobřeží Bryanovo. V rámci šelfového ledovce sousedí s Thurstonovým ostrovem a většinu jeho délky omývá Bellingshausenovo moře, které od něj odděluje Abbotův šelfový ledovec. Většinu území Eightsova pobřeží si nenárokuje žádný stát, pouze na východě hraničí s chilským sektorem a 450 km směrem na sever má pak na neobydleném sopečném ostrově Petra I. kolonii Norsko.

Území bylo poprvé pozorováno příslušníky Antarktické služby USA během letů uskutečněných z americké lodi Bear v únoru 1944. Podrobně pak bylo popsáno Geologickým průzkumem Spojených států a z fotografií Amerického námořnictva v letech 1960–66.

Pobřeží získalo jméno po Jamesu Eightsovi (1798–1882), americkém lékaři, vědci a umělci, který byl členem výpravy Exploring Expedition of 1830 a jako první popsal geologii Antarktidy a objevil tam první fosílie.[1][2] Díky svým pozorováním v roce 1833 Eights vydal pozoruhodně přesné popisy a závěry ohledně přírodních jevů v oblasti.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eights Coast na anglické Wikipedii.

  1. Individual biography. www.albany.edu [online]. [cit. 2019-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-07-20. 
  2. a b Antarctica Detail. geonames.usgs.gov [online]. [cit. 2019-07-20]. Dostupné online.