Eiderstedt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eiderstedt
Letecký pohled
Letecký pohled
Nejvyšší bodMaleens Knoll (16,6 m n. m.)
StátNěmeckoNěmecko Německo
Obyvatelé22 356 (2010)
Důležitá místaSankt Peter-Ording
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eiderstedt je poloostrov v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, vybíhající do moře Waddenzee. Je dlouhý 30 km a široký 15 km a žije zde přes 20 000 obyvatel, z nichž většinu tvoří Frísové. V rámci zemského okresu Severní Frísko tvoří poloostrov dva správní celky: obec Eiderstedt a město Tönning.

Poloostrov je známý také jako Dreilande (Tři země), protože vznikl z ostrovů Eiderstedt, Utholm a Evershop, které byly ve středověk propojeny poldery.[1] Oblast byla součástí kraje Uthlande a náležela Dánsku až do roku 1864, kdy ji zabralo Pruské království. Poloostrov je známý tím, že zde našli útočiště mennonitští exulanti. Eiderstedt má také dánský název Ejdersted a severofríský Ääderstää.

Poloostrov je plochý s bažinami a dunami, nejvyšší bod má 16 metrů nad mořem. Jeho úrodná půda je využívána k pěstování brambor, obilí a zeleniny, významný je také chov ovcí a rybolov. Nacházejí se zde četné statky nazývané haubarg. V roce 1973 byla v ústí řeky Eider vybudována hráz Eidersperrwerk.

Největším městem je Tönning, kde se nachází starý přístav a mořské akvárium Multimar Wattforum. Centrem turistiky je Sankt Peter-Ording se sirnými prameny a písečnými plážemi.[2] Symbolem Eierstedtu je 41,5 m vysoký maják ve Westerheveru, kostel v Kotzenbüllu je proslulý svými varhanami a nejstaršími vraty ve Šlesvicku-Holštýnsku. Na poloostrově se provozuje rekreační cyklistika a kitesurfing. Chráněná oblast Katinger Watt je významnou zastávkou bernešky bělolící tažných ptáků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Eiderstedt: Friesische Halbinsel voller Highlights. geo [online]. [cit. 2019-12-19]. Dostupné online. (německy) 
  2. NDR. Halbinsel Eiderstedt und St. Peter-Ording. www.ndr.de [online]. [cit. 2019-12-19]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]